webForumDet fria alternativet

Kommissionen

Småprat

10 svar · 652 visningar · startad av Josef

Medlem sedan mars 20023 561 inlägg
Frågan#1

Någon som nyss såg seriestarten på en ny svensk serie, stor satsning.
Måste säga att den kan bli riktigt intressant.
Vet inte om jag ska avslöja handlingen eller inte, med tanke på att någon kanske vill se reprisen...

Nåväl, vad säger ni som sett den? Ni som inte har sett den kan jag ju bara säga: "Håll utkik efter repriserna!".

Medlem sedan maj 20031 173 inlägg
#2

Tyckte den var bra! Det hade varit skoj att få reda på om det faktiskt fungerar sådär i sverige idag, men eldtillstånd och allt vad det hände. Hur bra förberedda är vi om all radiotrafik slås ut tex? såg lite virrigt ut.

Sen undrar jag hur han som åkte motorbåten mot korvetten tänkte, undrar om det hade kunnat hända på riktigt. Dum får lida brukar det ju heta, men han hade nog inte riktigt räknat med alla följder där, även om jag tycker att försvaret gjorde rätt under de rådade omständigheterna.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#3

Jag såg 10 minuter av serien och den var verkligen värdelös. Dåliga skådespelare och kasst filmat. Helt totalt värdelöst. Det gick ju inte uppskatta för fem öre...

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#4

Nissen som körde mot korvetten kan ju bara skylla sig själv.

I vilket fall som helst, lite småhål i manuset här och där. Väldigt ojämnt skådespelari, kassa specialeffekter och väldigt mycket tjafsande. Men totalt värdelöst, njaeee.

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#5

Nja, jag tyckte den var rätt oengagerande. Lågbudget och en jobbig blandning av duktiga erfarna skådisar och kassa skådisar.

Sen kunde man ju räkna ut med stortån att flygplanet och båten innehöll snälla fredliga civila. Enligt formulär 1A i politiskt korrekt TV så hade de ju även tagit med en (antagligen) muslimsk snut som är snäll och duktig, för att verkligen tala om att inte alla muslimer är dumma. Bergis kommer det visa sig att den inte ens är Al-Qaida utan någon skum högerextrem rörelse som sprängde Riksdagen (jämför med serien Graven).

Har man inte råd att visualisera katastrofen mer än att hyra in ett par kassa utländska skådisar som får spela nyhetsrapportörer så kanske man skall välja en annan infallsvinkel.

När Helge Skoog kom åkande på sin moppe så såg man en tant i bakgrunden som i godan ro promenerade med en konsumkasse. Hallå! Riksdagen är sprängd, det värsta terrordådet någonsin, men livet fortgår som vanligt i Stockholm, tanter går och handlar på Konsum! I think not.

Jag ger den en svag tvåa.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#6

sgtpepper skrev:

Jag ger den en svag tvåa.

Två av tio då antar jag. ;)

Hörde på Rix i morse att över 1.7 miljoner svenskar såg Kommissionen och att den hade blivit något av en succé.

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#7

Jag tyckte att Kommissionen var helt okey med tanke på budgeten. SVT har ju inte tillgång till någon Hollywood-budget direkt. ;)

Ska bli spännande att se hur serien fortsätter.

Det jag störde mig mest på var ljudet - tyckte att det var svårt att höra vad folk sa.

Medlem sedan jan. 20051 121 inlägg
#8

Helt klart sevärd serie. Bra tempo, men det verkar som lönepengarna tog slut när man skrivit kontrakt med de främsta skådelsespelarna i serien och se fick man ta det man hade råd med. För sådan skiftande kvalité på skådespelarna ska det inte få vara i en satsning av detta slaget.

Tycker det är intressant med en serie som tar upp vad som händer bakom då det finns rätt många filmer/serier som vräker sig i blodscener efter en attack av detta slaget.

Specialeffekterna var under all kritik, även om SVT har långt mindre pengar än filmbolagen i Hollywood borde man ha satsat några mer kronor på specialeffekterna. I övrigt var det lite rörigt och det var svårt att riktigt veta vilka som var ministrar och vilka som var partiledare osv.

Sen är det ett intressant grepp att SVT lägger ut ”nyheter” varje dag på Kommissionens webbsida.

Calevan skrev:

Tyckte den var bra! Det hade varit skoj att få reda på om det faktiskt fungerar sådär i sverige idag, men eldtillstånd och allt vad det hände.

Allt vilar på att det antingen är fred eller krig. I fredstid får militären inte sättas in inom landets gränser som en ”extra poliskår”, allt efter Ådalen 1931.

Medlem sedan maj 20031 173 inlägg
#9

Avsnitt två var inte riktigt lika bra, denna serien kan bli seeg...

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#10

Såg en stund på första avsnittet, reagerade på det riktigt usla ljudet.. var tvungen att höja volymen riktigt högt faktiskt!

Medlem sedan maj 20031 173 inlägg
#11

Oj, säger jag. mycket bra serie! Precis sett slutet...

det mest skrämmande är väll att man bara går och lägger sig nu och imorgon går man upp till världen och tänker inte mer på det :x

"någon borde göra något"

134 ms totalt · 2 externa anrop · v20260731065814-full.2ae45ccc
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)