---
title: "Flickvännen på besök."
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/smaprat/129599-flickvännen-på-besök"
topic: "Småprat"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/smaprat"
author: "Okkido"
published: "2005-06-08T01:52:27.000Z"
updated: "2005-06-09T15:24:42.000Z"
replies: 29
views: 1039
page: 1
pages: 2
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/smaprat/129599-flickvännen-på-besök"
---

# Flickvännen på besök.

_Sida 1 av 2._

## #1 — Okkido, 2005-06-08T01:52Z

Okej, så är ligger det till. 
Idag kl 17.28 kommer flickvännen till Karlskrona. Inget ovanligt med det. Förutom att det är jag som nästan tvingat hit henne denna gången. 

Och jag har lovat (henne och mig själv) att göra något fint för henne, har inte gjort det än så länge, men hon gör det hela tiden. 

Sen är det så at jag är i skolan från 10.00 till  17-18.00 och hon sitter bara här och har tråkigt då.

Så nu behöver jag alla tips jag kan få saker jag kan göra, köpa, sysselsätta henne med osv. Jag är helt slut i huvudet och kommer inte på något.

Hon gillar inte smycken så det går inte att köpa.

Och jag tänker inte stå vid tåget med några blommor eller nått för hennes storebror (som är yngre än mig) kommer med samma tåg och det skulle bara kännas...töntigt.

Well, kasta upp alla förslag ni kan komma på, ALLT, så får vi se om Kid kan vara romantisk.

Ska jag hinna köpa något så måste jag bestämt det innan lunchen.

Tack på förhand!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/129599

## #2 — G8, 2005-06-08T06:04Z

Re: Flickvännen på besök.

> **Okkido skrev:**
>
> Och jag tänker inte stå vid tåget med några blommor eller nått för hennes storebror (som är yngre än mig) kommer med samma tåg och det skulle bara kännas...töntigt.

Du kanske tycker det känns töntigt, hon tycker antagligen att det är sött...

Iaf, bjud ut henne på en SJYST resturang, inte kebabhaket nere på hörnan. En resturang som serverar vin är ett bra riktmärke...

Du kan ju alltid hyra en romatisk eler rolig rulle, som du redan sett så att det inte känns som att du missar nått när hon ser filmen.

Köp en bok till henne

//G8

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625294

## #3 — Okkido, 2005-06-08T07:36Z

Tackar. Restaurang blir det, fast på fredag så det känns lite cheezy att köra det idag med. Film känner jag inte som passande alls. Det känns mer som något jag skulle göra när jag har slut på idéer ;)

Bok var perfekt, eftersom jag fått en av henne innan så nu ska hon få igen! Tips på en bok till en 18-åring.

Mera tips, snälla snälla.

Ps. Hon håller på med sitt körkort rätt intensivt nu, så något fyndigt med det hade varit superbt. Ds.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625320

## #4 — OveRRidE, 2005-06-08T07:39Z

Man måste inte köpa saker till sina partners, hitta på nåt istället. Hade du bott kvar i Höllviken hade du ju kunnat ta med henne på en kvällspromenad vid havet. Annars är ju picknick, restaurang, eller något helt annorlunda som t.ex. biljard/bowling skojiga saker. Teater/museum/utställningar?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625324

## #5 — yohpops, 2005-06-08T07:41Z

En tur med Axel kanske?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625325

## #6 — J.N., 2005-06-08T07:44Z

HEJ!

> **Okkido skrev:**
>
> Ps. Hon håller på med sitt körkort rätt intensivt nu, så något fyndigt med det hade varit superbt. Ds.

Radiobilar på lämpligt tivoli? :h
För att slippa hålla sig till regler, blir ju en del sådant när man tar körkort.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625327

## #7 — Okkido, 2005-06-08T07:49Z

> **OveRRidE skrev:**
>
> Man måste inte köpa saker till sina partners, hitta på nåt istället. Hade du bott kvar i Höllviken hade du ju kunnat ta med henne på en kvällspromenad vid havet. Annars är ju picknick, restaurang, eller något helt annorlunda som t.ex. biljard/bowling skojiga saker. Teater/museum/utställningar?

Självklart inte, men nu är det så att jag vill köpa något. :)
Jag låg och funderade på biljard igårkväll, och det kan funka.
Teater tror jag inte det finns någon här. Museum finns det, men jag tror helt ärligt att hon inte skulle vara intresserad av de båt- och militärmuseum som finns. Ska se om det finns några andra. 
Utställning var riktigt bra. Vet att vi har jobbat med en site till en utställning, <http://www.safekarlskrona.se/> 
Enda kruxet är att när jag kommer hem från skolan har de stängt för dagen. :(
Så det måste vara något som är kvällsöppet, och det enda jag kommer på då är biljard, bowling eller bio. (Ska höra med några i klassen men jag har för mig att bowlinghallen är riktigt riktigt dålig.)

Senast jag kollade i Höllviken hade kommunen slutat samla upp tång så stränderna är inte alls lika roliga längre. Och jag har tagit med henne till Aspö två gånger, man åker över på en gullig gul bilbåt sen är ön riktigt vacker. Så det hade känts lite som en upprepning.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625330

## #8 — muskot, 2005-06-08T08:55Z

Köp en present till varje sinne (hörsel, lukt, känsel, syn, smak).

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625358

## #9 — bassebhu, 2005-06-08T09:34Z

Skriv en fin låt till henne. Funkar alltid. Och då menar jag alltid.

Eller en dikt, en teckning, en hemsida, en interaktiv flashmeny med hover-buttons osv.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625369

## #10 — carl_x, 2005-06-08T09:42Z

> **Okkido skrev:**
>
> Museum finns det, men jag tror helt ärligt att hon inte skulle vara intresserad av de båt- och militärmuseum som finns.

Jag har redan varit där med min flicka. Var ganska intressant, men jag tror knappast det är din och hennes stil. Ta med henne till Cyber Zone på Saltö och spela lite Lasergame eller bowling.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625378

## #11 — Steady, 2005-06-08T09:47Z

Hey, kom upp till Kalmar och gör stan osäker med mig ikväll. :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625383

## #12 — missModesty, 2005-06-08T10:04Z

Om hon håller på att ta körkort och inte har något att göra när du är i skolan så skulle du kunna leta rätt på någon som kan övningsköra med henne. Då visar du att du är omtänksam och vill hjälpa henne med något som är viktigt för henne idag. Samtidig har hon något att göra när du är i skolan.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625387

## #13 — bassebhu, 2005-06-08T10:08Z

> **missModesty skrev:**
>
> Om hon håller på att ta körkort och inte har något att göra när du är i skolan så skulle du kunna leta rätt på någon som kan övningsköra med henne. Då visar du att du är omtänksam och vill hjälpa henne med något som är viktigt för henne idag. Samtidig har hon något att göra när du är i skolan.

Jag kan övningsköra henne!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625395

## #14 — magnusfeldth, 2005-06-08T10:10Z

> **J.N. skrev:**
>
> Radiobilar på lämpligt tivoli? :h

Superb idé!

Skiner solen? Picknick?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625396

## #15 — carl_x, 2005-06-08T10:15Z

> **bassebhu skrev:**
>
> Jag kan övningsköra henne!

Hmm... Hur ska man tolka det?  :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625398

## #16 — silfver, 2005-06-08T10:23Z

Kan hon inte få följa med dig till skolan då? Så kan du måla hjärtan på bänken när inte läraren ser. :D Så kan ni luncha ihop och grejer. Perfekt ju.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625401

## #17 — Steady, 2005-06-08T10:49Z

En annan lysande idée är att du (om du har körkort) hyr en bil och kör till Öland på en endagarsutflykt. Om du behöver tips på var på Öland ni ska åka är det bara att PM:a mig, har en uppsjö med romantiska platser. ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625420

## #18 — Okkido, 2005-06-08T11:23Z

Okej, hon ska vara här ons, tor sen åker vi till malmö på fre. Innan dess lär inte nån av de jag känner med körkort få övingskörningstillstånd. Så det går inte så bra.

Jag är Okkido, hur stor är chansen att en sån som jag har körkort? Och som sagt, jag är i skolan från tio till fem. Så det måste vara ställen som har öppet kväll :)

Men prio #1 är vad kan man köpa för bra bok? Jag vet att hon köpte en bok till en kompis i studentpresent. Den vill jag köpa till henne. Men jag vet inte alls vad den heter. 
Men det är iaf mer en skämtbok, med olika uppdrag man ska göra. ett var tex. att gå in i en matbutik med nattlinne och knullrufs och köpa en burk vaselin och en gurka, ja, ni förstår. Någon som har någon idé vad det var för bok?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625441

## #19 — Okkido, 2005-06-08T11:33Z

<http://www.bokus.com/cgi-bin/more_book_info.cgi?ISBN=9197488240>

Kan det vara den?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625446

## #20 — bassebhu, 2005-06-08T11:34Z

Finns det någon butik liknande designtorget där borta?

De har en del schyssta böcker som kan vara underhållande. Finns en som heter "snyggt", en som heter bara "tjej" eller nåt (har hört massa som har köpt dem, vad de handlar om vet jag inte) och så finns det några som innehåller film och sitcoms-citat om hon gillar film.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1625447

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/smaprat/129599-flickvännen-på-besök  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/smaprat/129599-flickvännen-på-besök/page2.md
