Frågan är då hur en datornörd ser ut. Med tanke på hans längd, borde han se ut som en ameriskansk datornörd. Alla som har sett amerikanska college-filmer, vet att de är inte särskilt långa, de är mörkhåriga, bär glasögon och kan eventuellt vara något överviktiga.
Svenska datornördar däremot, är oftast betydligt längre än 180 cm. Dessutom är de smala. De brukar faktiskt kunna sträcka sina armar bakom ryggen, och vidare runt om, tills att händerna möter varandra framför magen, och de skakar hand med sig själva (jag har faktiskt sett detta demonstreras på riktigt när jag läste på KTH, så det är ingen överdrift jag drar till med). Glasögonen brukar de ha gemensamt med sina amerikanska vänner på nätet. För övrigt kan det tilläggas att de brukar ha digitalur på armen.
Nämen, allvarligt talat, detta bevisar bara Aftonbladets oseriositet. De inte ens kan få till all information rätt, jag är för sjutton inte 25-30 år gammal!