Känner ingen direkt som är där nere men en person som jag går på samma skola som och som några av mina kompisar känner väldigt väl är där nere och jag tycker iaf att det känns väldigt skönt att hela tiden få information, även om den upprepas. Känns bättre av någon anledning, och notera då att det här inte är en person som jag inte känner.
SVT dödar informationssamhället!
22 svar · 1 010 visningar · startad av Lasp · sida 2 av 2
Frågan, av Lasp
Kan det vara vettigt att hålla Extra Rapport varje halvtimme under dagen pga jordskalvet? Det är ju samma information som man kör inklusive felsägningar. Mängden återutsändningar är inget mått på kvalitet i information. Vore det inte bättre att hålla information varje eller varannan timme och att den var anpassad till de förändringar som har skett? Jag spyr på SVT för att dom misshandlar mediet! :
Läs frågan i sin helhet →Dessutom finns ju nyhetssändningarna på nätet. Där kan man se dom hur mycket man vill.
Det tycker i alla fall jag är bra och jag inte se hur detta skulle "död informationssamhället"?
Eftersom SVT är ett public service-företag ingår de ju (mer än andra) att medverka i samhället. Informationsflöde är deras starka vapen och att repetera samma nyhet är det enda sättet tills vi har fått interaktiv tv. I katastrofer fyller alltså media en samhällsnyttig funktion snarare än ett söndagsnöje. Dessutom har SVT två kanaler (exklusive digitalkanalerna) så jag ser inte problemet.
Jag har inte haft möjlighet att se på tv de närmsta tre dagarna och uppskattar därför alla extrainsatta inslag (även på natten) under de korta perioder jag har haft tid att titta.

