blev plötsligt bara nio då den tionde fastnade i en truck.
Vad jag vill säga är att höger lilltå tappade fotfästet på jobbet i torsdags :o
Så nu är jag förbjuden att gå på högerfoten och vilket h&%¤#e det är att hoppa omkring på kryckor.
Vad ska jag tänka på när det gäller försäkringar? Vilka finns vilka ska jag prata med? Arbetsgivaren vill att jag ska fylla i lite papper men sen då facket?
I övrigt så är jag helt ok, men gravitationen gör att det smärtar så jag ligger mest ner. Det mest förvånande är att det bara blev en ytterst liten blodfläck på strumpan och att det inte gjorde speciellt ont.
Och jag insåg att jag inte skulle klara av att bo hemma (tre trappor utan hiss) så jag är mambo/pappbo tills jag får gå på foten igen om ca 2 veckor.
Läkaren är dum, jag ville behålla min förlorade tå i en burk men fick inte det :(
Foto kommer när jag är bandagebefriad ;)
Det bästa är att höra av dig till din klubbordförande/försäkringsansvariga/ombudsman. För någon av dessa vet vilka papper du ska fylla i och vilka ersättningar du ska ha.
Aj verkligen! :(
När du ändå tog upp md kapade tår så kommer jag ihåg i omklädningsrummet för IFK Täby i hockey för några år sedan när en lagkamrat fick halva stortån kapad av ett par nyslipade Bauer grillor :( Dock inget han lider av idag men det var lite creepy.
Inte roligt, måste varit hyfsat läbbigt, dock tur i oturen, det kunde ju lika gärna blivit värre, flera tår...
Har ni inte skyddsskor på er om ni kör/vistas bland truckar?
Jag tycker definitivt du ska lyssna med facket, det borde verkligen gå att få en viss kompensation, det handlar trots allt om en viss grad av invaliditet.
Glöm för den sakens skull inte personliga försäkringar.
Stanna sjukskriven så länge som du kan(dock inte "in absurdum"), har betydelse för ev. skadestånd(sveda/värk), du tjänar inget på vara hjälte och börja jobba "för tidligt", ingen som tackar dig för det(om nu inte firmans fortlevnad står och faller på dig).
Men du, hardcorefaktorn är ju enorm, en tå LÖSSLITEN AV EN GAFFELTRUCK!!
Instämmer. Några battle scars måste varje riktig karl ha, nu slipper du gå runt och oroa dig för hur du ska få ditt ;) Gratulerar, och beklagar. (Och ta ett allvarligt snack med den där läkaren som inte ger tillbaks dina kroppsdelar!)