Har en liten diskution här ang vad som är bäst att packa överst respektive underst i en vandrarryggsäck på 85 liter. Någon här som har koll, är det bäst att packa det tyngsta överst eller underst?
Jag tycker att det är klart skönast att bära en säck som är tyngre överst. Ombyte längst ner och mat, spritkök och annat överst.
Då är det ganska bra om man kan öppna säcken på mitten så att man lätt kommer åt ombyte och annat som är långt ner.
För vandring brukar det vara bäst att ha det tyngsta överst. Det blir då lättare att få vikten mer rakt ovanför fötterna, och man får därmed en bättre balans. Däremot finns det andra tillfällen, som när man åker utför, då det är bättre att ha tyngden längre ner. Då vill man nämligen kunna röra sig smidigare, vilket kräver en lägre tyngdpunkt.
Sedan brukar (eller brukade... jag plågas inte i Kungens kläder längre ;)) jag packa efter vad som man använder mest, kök/mat motsv överst och varma kläder etc underst.
Det kan dock vara skönt att ha en varm tröja ganska högt upp i ryggsäcken, tillsammans med regnställ, så man snabbt kan ta på sig det ifall värmen sjunker.
Längst ner i säcken har jag alltid sovsäck med ev. lakan och handduk, tandborste m.m.
Tyngst överst för att få en bättre viktfördelning. Har du tungt nedtill får du mycket tyngd över höfterna vilket är klart jobbigare och mindre stabilt än om du har vikten uppe vid axlarna.
Tyngst överst för att få en bättre viktfördelning. Har du tungt nedtill får du mycket tyngd över höfterna vilket är klart jobbigare och mindre stabilt än om du har vikten uppe vid axlarna.
Men det sägs ju att man ska bära med höfterna och inte med axlarna ;)
Har varit scout i tio år och har lärt mig att det tyngsta ska vara högt upp och nära ryggen. Avlastingsbältet gör sedan att vikten tas upp av höfterna, man får annars snabbt ont i axlarna. :)
I likhet med erre har jag också varit scout i mer än tio år och under tio månader i lumpen märkte jag att jag var helt rätt ute - tyngden så högt upp som möjligt och dessutom så nära kroppen som möjligt, då kommer tyngen rakt på höfterna och midjebältet kan användas maximalt.
Personligen brukade jag dra åt midjebältet såpass att jag i princip bar säcken på höfterna och hade de vanliga axelremmarna nästan lösa, då kunde jag avlasta med händerna där jag ville och variera min ställning ganska bra.
Lastar man tyngden nederst (generalfelet är ligglegget längst upp och sovsäcken längst ner under säcken ;)) får man en tyngd som hänger bakom rôva och tynger neråt/framåt vilket gör att axelremmarna drar dig bakåt och allt blir tokfel... Klart obra. :e
Det är kul när man packar fel, speciellt om man ska ut och åka skidor med eländet. :e
det kan gå bra tills man ska åka utför en lång backe med löparskidor... :L :birp
Ska du åka skidor, ska du dessutom inte packa på det viset som har rekommenderats här. Olika regler gäller för olika aktiviteter. Vid skidåkning vill man ha en lägre tyngdpunkt.
266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2