Jag har under helgen upplevt det mest fantastiska som kan hända en svensk sommar... Gyllene Tiders spelning i Lysekil!
Visst är västkusten underbar 30.000 (!) fans som en sommardag samlas för att tillsammans få njuta av en svenska sommaren med GT.
Sommarnatten med klarblå himmel och en ljummen sommarvind som drar in med havsluft över publiken och måsarnas skrik mellan låtarna. Samt och det får verkligen inte glömmas: Alla västkust tjejer som får pulsen att öka det där lilla extra.
Det var den bästa konsert jag varit på och utan att tvaka vågar jag säga: Någonsin! Det var den mest Gyllene kvällen på riktigt länge, värt varenda krona...
Det är så här den svenska sommaren ska vara :birp
Att sedan måsarna byts ut mot fyllekajor i storstäderna får väl gå, dom hörs nog mindre efter en stund! §e ;)
Det är nästan så man börjar se framemot Stadion-spelningen ännu mer nu. "Bästa-spelningen-någonsin-alla-kategorier" vet jag att det inte kommer att bli men i övrigt lär det nog bli ett jäkla drag. :)
Kan bara hålla med filippo!
Magnefik sommarkväll!!!
Även för mig var det den bästa konsert jag upplevt, klarar inte av att beskriva den i ord..den måste få tid att smälta in ett tag till.
Håller på att jaga biljett till Ullevi också, SKA bara se dom en gång till :)
Jag hade tänkt mig att se dem ikväll och imorrn kväll på Stockholms stadion med ett gäng vänner, men sitter i stället fast på ett sketet landställe utanför Sandviken, dryga 20 mil norr om Stockholm. Fan.
However - Winnerbäck förra året under Kalas var något grymt! :D
Stockholmsgiget den 23:e var riktigt riktigt bra. En av de bästa punkterna under spelningen var nog ändå när bandet gick av scenen första gången (kan ha varit andra) och publiken spontant stod och sjöng Sommartider - som vid det tillfället inte hade spelats än. Fett som det riktigt dryper om det. Synd bara att man inte var längre fram eftersom GT såg väldigt små ut från mixerställningen. ;)
En sak som jag dock inte förstår är hur man kan slänga upp Lat(r)in Kings på scenen. Må så vara att de ska agera ett genomruttet förband men det här var bannemej värre än jag väntat mig. Sög ju kaskelottlem och hör definitivt till ett av de sämsta live-framträdanden jag någonsin har sett - alla kategorier. Till och med Sundals Musikskolas förstaårgångsviolinister är bättre. :x
Filippo: beklagar men i skrivande stund är Sundsvallsspelningen helt uppbokad, något den måste ha blivit under eftermiddagen eftersom det fanns biljetter kvar tidigare idag.
Filippo: beklagar men i skrivande stund är Sundsvallsspelningen helt uppbokad, något den måste ha blivit under eftermiddagen eftersom det fanns biljetter kvar tidigare idag.
Så går det när man ska vänta på folk som inte kan bestämma sig.... :l
Såg en halv låt på soundcheck i går & sen hivade jag ut öl resten av kvällen.. Lät riktigt bra om gubbarna, men för-akterna kunde dom väl ha lämnat hemma!!!
30 000 på Elmiafältet i Jönköping (största publiken innan Ullevi) och jag var inte där... Iofs hörde jag basgångarna tre mil därifrån och jag såg scenen från gamla riksettan på väg hem från Kaxholmen, men det är ju faaaaaan att man jobbar kväll... :x :x :x