Hej, jag lyckas inte hitta några vettiga prisuppgifter på singel på nätet. Är det någon som vet var i Sörmland man hittar billigt grus, singel och makadam?
Jag skulle behöva cirka fem kubikmeter, och jag skulle vilja få't utkört. Det är så jobbigt att ta allt med cykel.
Mvh och tpf,
Det var väl ingen som trodde tråden handlade om något annat? ;)
Jag funderade inte på vad tråden handlade om, utan vad "tpf" betydde. Efter en stunds tänkande kom jag fram till att det betyder "tack på förhand". :birp :OO
Finns väl hur många grusleverantörer somhelst runt huvudstaden. Bara att köra lite eniro... ;)
Är du inte noga med vad du ska ha (ganska stor skillnad på de saker du radade upp) så lär väl grus (s.k 0-8) vara det billigaste. Är det "ärtor/gårdssingel" lär du få variation i priset beroende på vem/vart du frågar. Är det makadam du behöver bör du vända dig till en bergtäkt och inte en grustäkt, för vettigaste pris & kvalitet - tror jag.
red:
Ser nu att du menar Sörmland och då kanske inte nödvändigtvis huvudstaden? Nåja, eniro lär väl funka även i Sörmland :p
Det är billigt. Det som är dyrt är körningen med lastbilen som ska förflytta ärterna från grustaget till tomten. Grustaget brukar kunna anlita åkare åt dig, eller så får du kanske en hänvisning till en åkare. Ivf är det åkaren som tar dina pengar.
Du skulle tom kunna unna dig tvättat singel eller liknande eftersom det har än bättre dränerande egenskaper.
Som privatperson kan man helt klart ha svårt att inse hur det ska kunna bli någon vidare lönsamhet på något som kostar några tior per ton.
Själv löste jag mina singelproblem lätt när det var ett vägbygge i närheten och arbetarna tyckte det var perfekt med lite fikabröd (solbullar?) till kaffet. ;)