webForumDet fria alternativet

Hua - knivrån!

Småprat

20 svar · 604 visningar · startad av annesophie · sida 2 av 2

Frågan, av annesophie

Usch och fy. Idag på morgonen gjorde jag och min kollega frukost här på jobbet när en okänd man plötsligt dök upp i köket med en stor jaktkniv i handen. F-n vad rädda vi blev. Jag frågade vad han ville och han svarade på ett, för mig, okänt språk...antagligen arabiska samt hytte med kniven mot oss. Min kollega skrek då till och han vände och sprang ut genom dörren. Fem minuter senare när vi

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan mars 20033 686 inlägg
#21

Påminner mig om en annan sak :)
Jag står på busshållsplatsen med några kompisar och snackar, när plötsligt 5 polisbilar och hundpatrull kommer. Man undrar ju förstås vad som hänt när det är sånt pådrag. Får sedan reda på att någon hade hotat en lärare med ett iranskt svärd.

Kom bara på det. Arab och kniv - iran och svärd :)

Hur som helst blir man rädd nrä sånt här händer.
Nu blev jag ju inte SÄRSKILT rädd när detta hände, eftersom jag inte var i skolan. Men man vet ju aldrig. Om man tar med sig ett svärd till skolan är man väl lite psykiskt instabil, och då vet man ju inte vad man är kapabel till. Så det var tur att jag inte var i närheten :/ .

Hehe, det är en vild värld vi lever i.

254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)