Ta fram cykel? Det är väl dags att snart skriva i den här tråden för cykelns räkning. Dubbdäck om vintern är som att cykla på grusväg med vanliga MTB-däck på sommaren.
Söka jobb....? Nä det har jag redan gjort idag ;) Besökte platsbanken.amv.se och inget nytt fanns det ;) Skämt och sido så har jag jobb från påsk och till december. Jag är även hotad med fast anställning hos den arbetsgivaren.
Varför cykla när man åka bil? eller varför åka bil när man kan flyga flygplan? eller helt enkelt... varför cykla när man kan gå? *faan vad jag inte har mycket att göra just nu.....*
Jag tog fram cykeln ur källaren igår, cyklade med dåligt pumpade däck, för att dyka förbi Cykeldoktorn och pumpa däcken stenhårda. Back to normal procedures! :D
Ääh :P Vilket fjoll, ta FRAM cykeln? Den är alltid redo, och används alltid. Dessutom har jag denna vinter klarat mig bra på Tunturin, t.o.m. när det var punktering på fram fick jag kämpa med den, tills det blev helstopp. Bakdäcket är så nerslitet att det inte finns en tillstymmelse av mönster på det. Växlarna är fast på högsta och låset frös varje dag i kylan. Gummihandtagen sitter så dåligt att de i dåliga dagar glider av styret (vilket har slutat illa en gång)Hmm, SLÅ DET §e
Jag har hört att det bara är de mesiga killar som inte cyklar på vintern §e
Nej jag tror det mera har med snö, kyla och vind att göra inte att man är mesig :)
Eller med det faktum att saltet (och annat bös som sprids på vägarna under vintern) nöter enormt på cykelns kedjor, kransar, drev mm. Om jag inte varit sjuk idag så hade jag tagit fram cykeln idag. Strålande solsken, ska bli 12°C i skuggan under dagen, samt inte ett moln så långt ögat kan nå.
274 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2