:stefan: skrev:
Där kan man få x antal dagar på sig av uthyrningsfirman att ta bilen tillbaka till rätt ort, oftast för en symbolisk summa pengar och att man själv står för soppapengarna. :bire
Japp, en sommar i slutet av 90 talet, fick jag köra en Pontic Grand Prix(nästan en sportbil) , bara 3 mån gammal, for 10 dollar San Fransisco -> Los Angeles. Fick 2 dygn på mig, enda dåliga var att man inte fick köra road1 (ska vara en fin kustväg längs havet) "To many people look at the great view and drive over the edge..." var anledningen....sen fick man inte köra mellan 22-06, men det gjorde ju inget, fast när man kom till ett motell 22.20 så var hjärtat i halsgropen sista biten :)
3,6 liters motor, 200+ hk(om jag minns rätt, automat med kickdown, gick undan med den :)
10 Dollar kostade det i administrativ avgift....fast det var full tank. :) (skulle lämnas tillbaka med minst 1/4 full tank) I mitt fall var det en LA-baserad säljare som flygit tillbaka till LA och fått lämna bilen i SF. Så de lämnade den till detta biltransportföretag.
Kändes f.ö lite konstigt att tanka full tank för typ drygt hundralappen. :)
Sök på "Autodriveway companies" för mer info. Verkar hyfsat stort i USA.
Minns speciellt....på kontoret där jag frågade om de hade några bilar som behövde flyttas till LA "list of cars", så lämnade en fransman just nycklarna till en sunkig truck som han kört några dagar, och killen som jobbade där frågade om jag kunde köra automat, vilket jag inte kunde, så fransmannen sa att han kunde följa med till bilen o visa...när han såg den skinande sportbilen(nästan), så sa han typ "they gave me that shitty van, and you got this sports car" :)
Enda nackdelen med att transportera bilar på detta sättet kan ev. vara att man inte är så bra försäkrad om man skulle krocka med något, de är ganska glada i att stämma varandra där. Men det fick jag höra något år efter, vet inte hur det stämmer.