Den ska altså rita en bakgrundsbild, zooma in 20 och sedan rita den över hela skärmen. Men hur vet jag vad jag ska sätta glVertex3f's x och y till? Jag vet att skärmen är 640x480, det är så stor jag vill att denna fyrkant ska bli.
Hur kan jag översätta x,y och z värdena till pixlar, eller rättare sagt, hur översätter jag pixlar till x,y och z värden?
Du måste använda ortho projektion om du vill kunna rita nånting över hela skärmen, då blir det som att rita i directdraw ungefär, fast du använder textured quads istället för att bara rita bilder!
Då anroppar jag SwitchOrtho innan jag ritar bakgrunden och sedan SwitchPerspective när jag är klar med den och vill rita alla andra delar?
Du vet inte hur man kan översätt pixlar till xyz? Någon formel måste det finnas :)
Tror det är den formeln du söker. Du måste hämta båda matriserna via glGet med GL_MODELVIEW_MATRIX och GL_PROJECTION_MATRIX, sedan räkna ut inverserna utav dom för att kunna köra hela grejan baklänges. mao JOBBIGT!
Hett tips är att göra som Alpha II säger fast lite anorlunda.
Jag kom på en lösning så att jag inte behöver pixel data och nu i efterhand så är det nog så som jag gör nu som man ska göra, inte som jag hade tänkt mig.
/Viktor
262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849