Jag undrar vilket programmeringspråk som är bäst/billigast att använda när det gäller att skapa en inloggningstjänst för medlemmar där medlemmar skall kunna lägga upp bilder,recensioner,information om dom sjävla,lägga till funktioner osv.
Jag kan själv inte göra detta utan kommer att betala en konsult för tjänsten men tänkte höra med webforum efter lite småtips innan (design och övrig text på sidan är klar)
Detta går att göra i de flesta programmeringsspråk. PHP är förmodligen det som är lättast att komma igång med och som många billiga webbhotell använder. Något .NET-språk går också bra, men skulle tippa på att du blir lite mer begränsad till vissa webbhotell då, de brukar kosta lite mer eftersom de ofta kör Windows Server. Java går också, men då blir det ännu svårare att hitta ett webbhotell skulle jag tro, blir nog bäst att ha en hel server, lämpar sig bättre om du tänkt dig ett väldigt stort system.
Sen finns det ju andra populära varianter i Python, Ruby on Rails m.fl.
Så billigt som möjligt? Kör på PHP, det är hög konkurrens bland PHP-utvecklarna så timpriserna ligger ganska lågt. Dessvärre är kvaliteten inte alltid så bra heller.
Ruby- och Python-folk brukar generellt sett vara lite duktigare eftersom det är lite högre tröskel till dessa språk för webbutveckling, men utvecklarna kostar också mer per timme. Effektiviteten är kanske högre i slutänden dock.
Är det ditt första projekt skulle jag ändå ha valt PHP. Skiter det sig med den första utvecklaren du anlitar är det inte svårt att hitta en ersättare. Webbhotell som stöder PHP finns det också gott om till låga priser.
Ni glömer den viktigaste frågan som också kommer att styra rätt mycket vilket/vilka språk man kan välja mellan och det är vilket OS som den servern kör som du skall lägga sidan på?
Så billigt som möjligt? Kör på PHP, det är hög konkurrens bland PHP-utvecklarna så timpriserna ligger ganska lågt. Dessvärre är kvaliteten inte alltid så bra heller.
Jag kan inte klassa 1150 kr/timme ex moms som lågt i Sverige. ;)