Jag har nu börjat leta efter en ny skrivare och har fastnat för hp, har bra erfarenheter av dem. Men nu är frågan: Deskjet 5550 eller Photosmart 7150? Jag ska ha den mest för att skriva ut foton, men även för textdokument då och då.
5550 ser ju klart grymmast ut designmässigt, men jag undrar vad skillnaden är på de två.
Skillnaden verkar vara att Photosmart har fler bläckpatroner (dvs ljusare versioner av gul, magenta och cyan) för att kunna återge fotografier bättre. Något som Epson gjort länge och är väldigt populärt. Sen verkar bläcket/pappret vara mer arkivbeständigt. Så ska du skriva ut mest för foton så verkar Photosmart smartast.
Visst tycks det som om båda kan skriva med sex färger. :)
Jag skulle råda dig till att kolla in Canons S-skrivare. Jag har själv en S800, som numera är ganska gammal, så den kan bli svår att hitta. Men de har modernare modeller. Flera av dem har sex färger, och det bästa av allt, separata bläckpatroner för varje färg. Tar en färg slut, behöver du alltså inte byta ut alla färger, utan bara just den som faktiskt är slut. Utmärkt för driftskostnaden.