Jajamän!
Sitter själv med ett nätverk härhemma
och kör båda datorerna på ADSL.
Men som sagt, då blir det till att köpa tre nätkort, en korsad TP-kabel om
du inte ska ha Hubb?
Ladda ner en proxy el någe annat
o konfigurera för ett nätverk.
/Pele
Program & apparur Internet & Webbtjänster
14 svar · 290 visningar · startad av lergell
Är det någon som vet om man kan ha två datorer med ett Telia ADSL abbonemang och modem??
------------------
/David
Jajamän!
Sitter själv med ett nätverk härhemma
och kör båda datorerna på ADSL.
Men som sagt, då blir det till att köpa tre nätkort, en korsad TP-kabel om
du inte ska ha Hubb?
Ladda ner en proxy el någe annat
o konfigurera för ett nätverk.
/Pele
... hur enkelt trodde du det var? :)
ett annat fungerande alternativ (med antagligen märkbart sämmre prestanda för personen som inte sitter direktkopplat till adsl linjen) är att koppla ihop de båda datorerna med en seriel/nollmodemkabel och sedan köra "direkt kabelanslutning", detta förutsätter att du kör win9x/nt/2k.
genom detta slipper du att meka fysiskt med datorn, men du kommer ändå att behöva köra en proxy (tror win98 har nåt inbyggt, inte säker dock).
ovanstående är inget jag rekomenderar men är ialla fall fullt möjligt (och billigare...)
hehe. jag delar adsl med min granne, som bor på andra sidan gatan... vi har tagit en 60m tp-sladd å dragit från mitt hustak till hans, och fäst kabeln med en wire :)
sen har han en hubb hemma hos sig, å jag har en repeater (typ en hubb som repeterar signalen för att den ska bli starkare). vi använder programmet Sygate, som verkligen rockar fett. 100% problemfritt å knappt några inställningar att göra vid installationen alls.
så alltid när hans dator är på (24h/dygn) :e så kan jag sitta å mirca/surfa/spela/chatta å dyl. hemmifrån mig... funkar asbra.... :)
------------------
nakoz
there is no such thing as sömn :)
[Redigerat av nakoz den 30 nov 2000]
hehe... vi lirar faktist mestadels samtidigt... men de händer att han inte tänker sig för å börjar bränna nåt... men vi har satt upp lite regler, som typ all dl efter klockan 01 å de e ju lätt å följa... så vi kommer överens bra faktist... å de är dessutom bara en temporär lösning tills jag får mitt ADSL som är försenat... :)
aja... MVH
------------------
nakoz
there is no such thing as sömn :)
Hur är det att köra IShare över ADSL? Någon som har provat...?
Men som sagt, då blir det till att köpa tre nätkort, en korsad TP-kabel om
du inte ska ha Hubb?
Hur menar du då Pele?
------------------
Vad gör Göran då, vad gör Göran då?
E-post
Här kan du kika vilka problem
jag hade med Internetdelningen.
http://program.webforum.nu/wf/Forum18/HTML/000037.html
Mvh/Pele
Kör en lite mer avancerad ADSL delning nu. Har lagt in linux på en gammal skrothög som står som internet-delare. Med IPForwarding och IPMasquerading påslaget
funkar allting superbra. Var lite knepigt att konfigurera bara men klart coolare än windows internet connection sharing... :)
------------------
winne.net
Jag köpte nya nätkort oså vips
fungerade hela köret.
Laddade ner en proxy (ca:400kB)
så nu har ungarna internet o mail
på den andra apparaturen.
Som du sa, smidigare än Windows Internet-
delning.
/Pele
Var hittar man proxyn?
Kör med korsad kabel idag med 3 nätverkskort....
------------------
McD- Burgers for the people!
www.mcdz.net- Sveriges minsta portal :P
[Redigerat av McD den 08 dec 2000]