kan inte bytas ut eftersom många viktiga mail går till den
Då föreslår jag att du skickar spam från ett annat IP än den som hostar ovanstående adress då det är rätt lätt för spammers att hamna i diverse trevliga blackhole-lists och då kan du lika gärna fimpa din adress för gott. Hamnar du t.ex på spamcop.net:s blackhole-list så kan du räkna med att ett skapligt antal mailservrar kommer vägra att ta emot mail från dig.
Jag har inget emot att folk antar att jag vill ha information om joysticks och dataprylar pga min telia-adress
Jag förstår att du inte har något emot det, problemet är att det stora flertalet har det..
1 maillista där alla anmält sig av intresse och vet var de ska avregistrera sig.
Perfekt. Det är så det skall gå till, nej, förresten, det är så det ENDAST skall gå till.
Dessa har använts ENDAST vid lanseringen av nya sidor för att ge innehavaren av adressen en möjlighet att se sidan
Jepp, that's spam sure enough.
Jag/vi ska leta upp skateboard-relaterade adresser för att informera om detta projekt
Istället för att använda det trubbiga spam-vapnet, varför inte inrikta dig på en ärligare och antagligen mer framgångsrik marknadsföring? Jag antar att det t.ex finns rätt många skateboard-sajter i världen, varför inte joba mot dom, erbjuda dom bannerutbyte, vissa exklusiva filmer etc mot exponering. Posta meddelanden i skateforum etc. etc.
då till adresser som tyder på att innehavaren är intresserad av skateboard
Enligt vad du skrev högst upp så letar du efter ett program som jag antar skall göra någonslags brute-force-kontroll av en mängd adresser mot en mailserver? Inte nog med att det knappast funkar tillfredsställande, det belastar mailservrar i onödan. Inte kanske just pga ditt upptåg, men om fler fick denna "underbara" idé och började mosa in frågor mot mängder mailservrar så kan konsekvenserna bli märkbara. Men som sagt, inga andra lär göra det i någon större utsträckning eftersom de flesta mailservrar inte svarar på om en viss adress finns i systemet, just för att skydda sig mot bl.a SPAM.
Även om du säkerligen har goda avsikter så måste du väl förstå att de flesta inte uppskattar ej beställda reklam-mail? Det kan ju inte ha undgått någon under de senaste årens debatter om spam. Nu har jag ingen "skateboardrelaterad" mailadress så just i detta fallet bryr jag mig inte :), men spam och dess beskyddare, spammarna, är, oavsett vad du tycker, internet-erans vidrigaste kretaur. Jag säger inte att du är det för du verkar knappt ha insett att din lilla scheme just handlar om spam, jag hoppas att det är godtrogenhet eller något, men du måste förstå att många anser att ej beställd reklammail är SPAM SPAM SPAM oavsett hur ädelt dess syfte är.
------------------
Peer's Law
The solution to a problem changes the problem.