Då borde det väl vara enklare med:
<font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif">Kod:<font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color="#666600">javascript:void(window.resizeTo(800,600));
Men det är ett jättebra tips! :)
Om inte länken funkar så gå in på www.photoshopclub.com , välj "miscellaneous stuff" i den lilla stjärnmenyn som de har.
------------------ Thou shalt not use java applets unless Moses himself appears in a
burning pile of copier paper in your office and insists that you should.
Fast ett sånt där javascript ändrar ju sorleken på SIDAN till 800x600.
Vad man vill ha är ju metod som ändrar storleken på FÖNSTRET till 800x600.
Rödlackets metod blir ju inte heller exakt (och det var exakt du ville ha) eftersom han med sin höga upplösning får en för smal knappmeny i IE.
De som kör 800x600 gör ju det på hela SKÄRMEN. Höjden 600 ska rymma Aktiveringsfält samt IE's knappar och adressfältet.
Det exaktaste jag kommer på är att du ändrar din upplösning till 800x600, maximera ett IE-fönster, ta en skärmdump och räkna på den hur många pixlar själva SIDAN blir.
Fattar inte detta! Denna dubbelpostning syntes inte när jag postade inlägget men lika väl så dyker det upp två versioner nästa gång jag går in på sidan. *suck*
------------------
/Petra If you see someone without a smile, give them yours.
[Redigerat av CyberPet den 01 jun 2001]
136 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.b746b907