---
title: "Hur kan jag skriva SMS i Android utan att orden ändras felaktigt"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/program-appar/187144-hur-kan-jag-skriva-sms-i-android-utan-att-orden-ändras-felaktigt"
topic: "Program & appar"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/program-appar"
author: "erciz"
published: "2011-06-13T17:27:04.000Z"
updated: "2011-06-13T19:48:59.000Z"
replies: 1
views: 989
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/program-appar/187144-hur-kan-jag-skriva-sms-i-android-utan-att-orden-ändras-felaktigt"
---

# Hur kan jag skriva SMS i Android utan att orden ändras felaktigt

## #1 — erciz, 2011-06-13T17:27Z

När jag skriver SMS på min Android-telefon, så ändras ofta orden så att det blir nåt helt annat och fel. Finns det nåt sätt att rätta detta?

Problemet finns på både Nexus One och Wildfire (har inte testat nån annan).

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/187144

## #2 — lilja, 2011-06-13T19:48Z

Det går att stänga av och är inget fel. Androids tangentbord föreslår ord och om rätt ord visas till vänster behöver du inte skriva hela utan kan trycka mellanslag eller punkt så infogas resten automatiskt. Samma sak händer om du skriver fel.

Om ordet inte finns trycker du helt enkelt på det och om du vill spara det i ordlistan trycker du igen så kommer det förslås nästa gång.

Jag tycker det är en bra funktion men om du vill slå av den hittar du inställningen på hemskärmen om du trycker på menyknappen -\> Inställningar för språk och tangentbord -\> Androids tangentbord -\> Komplettera automatiskt.

Så är det i alla fall i CyanogenMod 6.0 på min HTC Magic.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2279986

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/program-appar/187144-hur-kan-jag-skriva-sms-i-android-utan-att-orden-ändras-felaktigt
