Hej,
Finns det någon som är duktig på bildkomprimering/upplösning/pixlar och annat för mig obegripliga termer... Här är problemet:
Jag har tankat över mina bilder från kamera till pc. (Förmodligen är de alldeles för stora, så inför nästa fotografering bör jag säkert ställa om kameran). Därefter har jag bränt dem - både på en DVD och på CD. När jag sedan försöker spela upp dem via DVD-spelaren vägrar den att läsa från skivorna. I manualen för dvd-spelaren finns ett antal kriteria som ska vara uppfyllda för att det ska fungera, bl a bildupplösning och komprimeringsgrad. Jag har hittat och laddat ned ett program (typ Photoshop) men sen går jag bet. Helst skulle jag vilja öppna alla bilder, beställa komprimering av samtliga och vips så skulle det vara fixat och klart att bränna.
Har ringt till Pioneer för att få hjälp men vi talar inte samma språk - snälla finns det någon som kan förbarma sig över ett blåbär....?
Hälsn Lena
Jag tycker inte du ska ställa om kameran till mindre antal pixlar - vips tar du en bild du vill trycka ut på papper och då behöver du så många pixlar som möjligt för att behålla skärpa o kvalite'
( pixlar antalet småpunkter som skapar bilden )
För att masskonvertera bilderna använder jag mig av Irfan view - bilderna program - litet gratis o toppen bra !
men ett tips - skapa alltid en kopia o spar orginalen orörda !
branna till Cd och Dvd gör jag via utforskaren ( höger klicka på start ) - sätt i tom Cd /dvd - dra filerna till Cd -enheten - arkiv - bränn filerna till cd/dvd
Jag var inte säker på om Lena bränt bilderna via utforskare eller ngt brännarprogram - min ringa erfarenhet i frågan är att olika brännarprogram ibland läggger till det ena andra men det gör det inte när man bränner via utforskaren - det har alltid funkat för mig - när jag har minskat - komprimerat bilderna -att spela upp på alla möjliga olika DVD .
Jag har i mellantiden ringt till en foto/kameraaffär och där tror man att problemet ligger i mjukvaran - nu ska jag prova att göra om bränningen i Nero istället. Enligt affären behöver jag inte varken komprimera eller göra andra ändringar i inställningarna - de värden som anges i DVD-spelarens manual täcker mer än väl även mycket stora filer. Så på't igen och tusen tack för ert engagemang! //Lena