webForumDet fria alternativet

Potatispress som gör stavar

Program & appar

3 svar · 1 264 visningar · startad av kov

Medlem sedan okt. 200838 inlägg
Frågan#1

Såg på ett av alla matprogram på tv, tror det var tidigare i veckan och hon hade en otroligt smidig potatispress. Fördelen var att den inte gjorde pressade potatisar utan spottade ut stavar, kring 1 cm tjocka.
Har aldrig sett en sån förut, och har sökt runt lite på nätet, men inte hittat.
Någon som känner igen det här och vet var den går att få tag på??

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
#2

Här har vi en variant, men det finns säkert flera :)
http://www.culina.se/?artnr=1180

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#3

aha, sådan har morsan, rätt bra. Men hon brukar oftast använda den finare modellen där det blir typ 2-3 mm diameter. Blir riktigt luftigt och gott!

/red: ehh... jag menade den här: http://3.bp.blogspot.com/_G-9dr7fHm5I/RxT6-ZzDJuI/AAAAAAAAADo/QwxA9RXhb1I/s320/potatispress.jpg ...det är ju mer som en press, den andra är en skärare :)

Medlem sedan jan. 20023 554 inlägg
#4

Den första använder man med rå potatis som ska friteras eller ugnsråstekas. Jag använder min flera gånger i veckan. Efter strippning lägger jag potatisstavarna på ugnspapper i en låg form och låter ugnen göra jobbet under 35 minuter i 200°C - Inget fett. salta med trollens örtsalt efter 25 minuter och blanda stavarna.

Den andra används för att pressa kokt potatis.

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
118 ms — ändringar (db)