Att anteckna på papper vid föreläsningar etc är oftast mkt smidigare än på dator pga att man lätt kan rita symboler, skriva vart man vill etc. Detta grundar sig på enligt mig att det inte finns något program som är anpassat för detta utan de ordbehandlare som finns är gjorda för "längre" texter rakt upp och ner. Håller därför på med ett anteckningsprogram som ska vara lämpat för anteckningar på föreläsningar etc där målet är att det ska gå minst lika snabbt att anteckna i datorn som på papper samt samma möjligheter.
Har redan en del funktioner men frågar nu er vad ni skulle vilja se i ett sådant program för att använda det och underlätta antecknandet
Det finns ju MindMapping varianter som är rätt fria.
Är det något sådant du tänker dig?
Ju närmare vi kommer touche (tafsa) desto mer kommer detta att efterfrågas.
Det finns ju MindMapping varianter som är rätt fria.
Är det något sådant du tänker dig?
Ju närmare vi kommer touche (tafsa) desto mer kommer detta att efterfrågas.
Nej ingen mindmapping, möjigtvis kommer jag lägga till enklare funktioner för det senare. Främst är det för text då de flesta faktiskt antecknar i ren text med bilder, pilar, figurer, boxar etc. Dessutom är det som du säger att det redan finns mängder med program för de som gillar mindmapping.
Ta en titt på Pearnote om du behöver inspiration, det är ett riktigt trevligt anteckningsprogram. http://www.usefulfruit.com/pearnote/ och skulle säkert uppskattas på andra plattformar än Mac.
Det är främst fokuserat på att koppla ljudinspelningar till anteckningarna, vilket är oerhört tacksamt i efterhand. Men du tänkte kanske fokusera mer på bilder i anteckningarna?
Kolla in VoodooPad det är en wiki-applikation på mac som har en del spännande features (du kan bl.a rita i den) och som fungerar bra som notetaking under föreläsning/möten. Den atolänkar till tidigare dokumet också så det är lätt att referera mellan sidor.
Titta nu så Ni ställer till det, nu skulle jag leta upp ett FreeMind eller så. Går till Win7 maskine för att legis tipsar.
Så ser jag två tips till Mac WoodooPad och PearNote som gör att jag måste skifta maskin igen!
;-(
253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2