webForumDet fria alternativet

Kan jag se på HD-filmer med ReadyNas?

Program & appar

2 svar · 2 095 visningar · startad av Poteta

Medlem sedan maj 20053 909 inlägg
Frågan#1

Jag har precis införskaffat en ReadyNAS Duo med två hårddiskar. Man måste ju ha säker backup på sina jobbprylar. :D

Nu såg jag att den kommer upp som mediaserver i min PS3:a vilket skapar roliga möjligheter. Alla bilder från digitalkameran hamnar givetvis där plus alla mp3:or.

Den ska klara att visa "HD-media" och då undrar jag vilka format den klarar. Om jag vill se en film i HD (om det är möjligt), vilket format ska filmen vara i då?

Finns det andra möjligheter med denna apparat som jag har missat?

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#2

Hur gick det här då? Jag har ju en sådan NAS och en PS3:an men har inte reflekterat över HD-materialet.

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#3

Den borde klara det, det är ju inte NAS'en som avkodar mediat utan den bara skickar filen till ex. PS3 som sedan visar filmen.

Gäller bara att NAS'en känner igen filtypen som film.

Samma gäller mp3 filer, den listar alla mp3 filer och skickar listan till maskinen som skall spela upp dom.

262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)