Jag har mest bara använt mig av ordbehandlingsprogram för att bygga upp informationsstruktur på webbplatser, men finns det någon som har ett tips på ett bra program som man kan göra det med istället? Där man lätta kan lägga till undernivåer och flytta runt dem. Det bör vara till windows elle linux.
Alltså ett program för att sätta informationsstrukturer (eller informationsarkitektur om man föredrar det uttrycket) på webbplatser, du har en meny och under den menyn så har du sidor eller undermenyer, typ:
Familj & omsorg
|-Ansvariga politiker
|- Barn och unga
|-Anmälningsskyldighet
|- Boende för barn och ungdomar som behöver stöd
|- Begravning och kyrkogårdar
|-Begravning
|-Gravsättning
|-Ceremoni
osv.
Fast ett program som man gör det med, typ flödesschema med byggklossar som man flyttar runt för att hitta den optimala informationsstrukturen (har testat programmet Dia för detta men är inte nöjd - http://dia-installer.de/index_en.html)
Visio har ju haft en lång resa och har inte alltid levererat enligt mina önskemål.
Tipset av Fredde Mannen om smartdraw verkar intressant, har tankat ner (och kollat demon) och skall jämföra med just Dia. Skillnaden är ju att Dia funkar i andra Os antar jag.