webForumDet fria alternativet

Vista Home Premium växer hela tiden.

Program & appar

10 svar · 812 visningar · startad av saw

Medlem sedan mars 20011 880 inlägg
Frågan#1

När jag installerade Vista så blev den totala installationen ca 11Gb på C:.
Alla andra programm som jag har installera jag på D:, därför att min C: är
"bara" på ca: 40 Gb. Så C: innehåller alltså i princip bara operativsystemet,
+ mina dokument (1.09 Gb) + wwwroot(371 mb), men kollar jag hela C: så
är hela 31 Gb upptaget. Då har jag redan kört diskrensning, tagit bort alla
tmp-filer och tömt papperskorgen. Jag förstår inte vad som tar sådan plats.
Vad kan jag göra för att frigöra mera utrymme (om jag inte väldigt ofta kör
diskrensning så får jag varningsmedellande om att disken är för liten).

I detta fallet så saknar jag Dos 6.22 och win 3.11 då man klarade sig med
20 mb... :L

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
#2

Windows Vista har en ganska stor swap-fil för viloläge, och du kanske har systemåterställning aktiverat.
Swap-filen kan du lägga på en annan enhet, och systemåterställning kan du (men bör inte) stänga av.

Medlem sedan mars 20011 880 inlägg
#3

Swap-filen ligger på ca: 4 gb och jag har den på C: därför att jag också ha stoppat in
ett minneskort(8 Gb) då den är satt för att snabba upp systemet (kommer inte ihåg
vad det kallas för), men inräknat med minneskortet så har jag ju "utökat" C: med 8Gb.

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#4

Är det ReadyBoost du menar? Det är cachning, inte lagring, vilket innebär att det kan bli snabbare att komma åt vissa filer, inte att du frigör 8GB nån annanstans ifrån.

Medlem sedan mars 20011 880 inlägg
#5

Ra så hette det, men ang storleken som växer hela tiden, är det ingenting som jag kan
göra någonting åt det?

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
#6

Jag menar inte swapfilen man hade förr i tiden, när ramminnet inte räckte till, utan swapfilen där nuvarande session sparas, för att finnas kvar när du går i väntläge (eller viloläge, jag lär mig aldrig vilken som är vilken).

En ny systemåterställningspunkt skapas dessutom så fort du gör ändringar i systemet, och de kan ta rätt mycket plats. (som jag sa i förra posten)

Medlem sedan mars 20011 880 inlägg
#7

Jag förstår dig Stefan, men nog måste det väll finnas filer som jag kan plocka bort utan
att riskera någonting?

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#8

saw skrev:

Jag förstår dig Stefan, men nog måste det väll finnas filer som jag kan plocka bort utan att riskera någonting?

Till att börja med tycker jag du bör ta reda på vad det är som tar upp så mycket plats. Jag brukar börja i roten och kolla egenskaper för katalogerna där för att se hur mycket plats de tar upp. De kataloger som tar upp väldigt mycket går jag in och kollar vidare på.

Medlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#9

Två saker reagerar jag på här.
1. Hur kommer det sig att du har satt i en disk på bara 40GB som C-disk? För du har väl inte gjort det klassiska misstaget att larva med att partitionera en disk för att du tror att du sparar tid och plats hoppas jag?
2. Varför installerar du programmen på D-disken för? Det tar ju bara mer total plats och gör att de flesta programmen får leta på olika ställen efter filerna eftersom många filer ändå hamnar på C-disken.
Summa summarum så får du en långsammare dator som du ändå inte kan installera om windows på utan att mixtra med programmen efter ominstallationen ändå.

Nog för att det låter som att du har ovanligt mycket plats som har förbrukats men det finns troligtvis en förklaring på det som du säkert hittar om du gör som Tydal skriver ovan.

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
#10

Fast om det är systemåterställningen som tar platsen så syns inte den mappen innan du har valt att visa system- och dolda filer.

Medlem sedan aug. 20003 575 inlägg
#11

hmm, kör CCleaner, jag tror det är så att vista cachar massor för att kunna starta upp program fortare. Jag tror CCleaner rensar detta. (obs bara antaganden efter skumläsning) :)

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)