webForumDet fria alternativet

PopCorn Hour A100, media extender beställd.

Program & appar

121 svar · 13 663 visningar · startad av colione · sida 3 av 7

Frågan, av colione

Jag är en av få (tror jag ;) ) som lyckats har fått en pre-order invite till att beställa en PopCorn Hour A100. Och ett sådant tillfälle får man ju inte missa ;) nu återstår bara att se vilken batch man hamnade i. Den som får den skickad 3:e januari eller 19:e januari, oavsett ser jag fram emot det grymt mycket. Dock är apparetns firmware fortfarande i beta, men det kommer regelbundna uppdateringa

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#41

Jo och som jag skrev så är det därför jag har skaffat mig en router... :OO

Medlem sedan juni 20001 251 inlägg
#42

colione skrev:

Jo och som jag skrev så är det därför jag har skaffat mig en router... :OO

Jag som inte är läskunnig. :x

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#43

Router installerad, hårddisk installerad. Ny slutsats framkommen till: Den är hyffsat värmekänslig, speciellt då den inte har någon egen aktiv kylning. Efter att jag hade tryckt in 750 GB och sedan ställt routern ovanpå gick det bra att titta streamat ett par minuter.
Därefter verkade videochippet få fnatt och börja hacka, ljudet spelades dock upp utan hack.
Det var alltså en dum idé att ställa en router som blir varmare ju mer trafik det går genom den över en enhet som blir varmare ju mer video man spelar upp :e.
Lesson learned, efter flyttande av router och 10 minuters paus funkade det klockrent igen. Då jag är ensam i helen blir det nog en hel del lekande med den. Ja ska fota musikgrännssnittet samt uppspelning av 1080p streamat.

Jag funderar på att installera en pyttefläkt i locket, men hjälp av en dremel, inte för att det behövs om den står fritt - dock så kan det vara trevligt att inte ha den allt för varm.

Förresten, det finns en streamservermjukvara som funkar till popcorn som likt 360 kan gå in i rar-arkiv som om de vore mappar och spela upp filen i, det funkar även att söka i videon.

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#44

Nu har du ju haft den i flera veckor men du har egentligen inte skrivit något om vad du tycker om den, om den uppfyllde dina förväntningar och så vidare. Är den bra? Är den bättre än bra? Är den dålig?

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#45

Det är väl för att det är svårt att avgöra. Den är väldigt bra, men har fortfarande en del barnsjukdomar, den har låst sig nån gång vid mkv-uppspelning, man kan inte göra tidssökningar i mkver och liknande. Men med tanke på priset och att de räknar med att rulla ut nya firmwares var fjärde till femte vecka ser jag inte det som något hinder att köpa den.
Jag är alltså nöjd med köpet, jag tycker den är väldigt bra men kan bli mycket bättre. Och jag rekomenderar folk att köpa en.

Medlem sedan jan. 2003956 inlägg
#46

Hur skulle det funka att montera egen fläkt? Finns det kontakter för fläkten eller kommer du att använda någon slags förgrening?

På vilket sätt spelade routern roll ifråga om IP adresser i Torrentsammanhanget?

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#47

Fläkten skulle monteras med våld.. :e

Ehmm, alltså...jag är onykter så jag ska försöka förklara...cookien/session på torrentsiter med passkey är oftast knuten till ip...har jag och min PCH samma ip utåt så kan jag ladda hem via den...har vi det inte så måste jag logga in via min PCH, vilket inte går.

Medlem sedan jan. 2003956 inlägg
#48

Nej Colione, våld löser inget :D

Tänkte att det kanske fanns en förgrening som skulle kunna funka för elen och själva fläkten kanske går att montera någonstans på höljet eller liknande.

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#49

idg testar: http://www.idg.se/2.1085/1.144054

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#50

Hmm, en hyffsat rättvis recension. Dock vissa lögner. En uppdatering av firmware är inte svårare än att ha den ansluten till internet och trycka på en knapp ~5 ggr. Om folk behöver en guide för det är det väl snarare personen det är fel på och inte tillvägagångssättet.
Angående att play/pause/stop-knapparna på fjärren stirre dåligt i ett mörkt sammanhang stämmer inte riktigt heller då knapparna är självlysande...

En nyhet i om rar är ju att en "hacker" har lyckats kompilera fuse för PCH, dr bl.a dvdfs och rarfs ingår, enligt honom fungerar det hyffsat bra. Dock så ska han vänta tills Syabas öppnar upp för user generated apps innan han lägger ner mer tid på att optimera det hela.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#51

Caroline, en månad nu lite drygt. Hur känns det?

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#52

Det ömmar fortfarande lite och jag har lite svårt att gå. Eller...oj förlåt...fel ämne.
Det känns bra. Bästa teknikköpet jag har gjort på länge faktiskt. Visserligen vissa barnsjukdommar och små prylar som man irriterar sig på:

  • DTS kovertering till analog fungerar då det saknas en licens, men har du tv/receiver som klarar av at ta emot det i raw så är det inga problem.
  • Den är lite värmekänslig, vilket märks tydligt när man har en 7200 rpms hdd i, vilket jag har. Jag har tagit av locket på min, men jag ska montera en fläkt i den när jag får tid.

Utöver det är communitiet väldigt aktivt och skapar tredjepartsprogram och liknande. Det känns även som att tillverkarna lyssnar på kunderna och tar upp de problem som nämns i forumet.

Medlem sedan dec. 200697 inlägg
#53

Vad blev priset tillslut. Åkte du på tull?

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#54

M3 har en sida om forum för PopCorn vs Tvix m3forum.idg.se för den som vill ha flera frågor.
Svaren får man nog stå för själv för det mesta.

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#55

Japp,. jag åkte på tull, vilket jag egentligen hade räknat med. Den tullades för mellan 120 och 175 har jag för mig. Det var så längesedan nu, men det gjorde ju inte speciellt mycket med tanke på hur billig den var.

Medlem sedan maj 20033 218 inlägg
#56

Fråga, kanske redan skrivit i tråden med sugen på någon media maskin, men den klara inte spela upp dvd imagar va?

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#57

Jopp det gör den, du får bara döpa om dem som heter *.img till *.iso

Medlem sedan maj 20033 218 inlägg
#58

colione skrev:

Jopp det gör den, du får bara döpa om dem som heter *.img till *.iso

Härligt, rar stöd var något som var under utveckling om jag förstår det korrekt?

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#59

Det vet jag inte ännu. Tillverkarna har sagt att de ska titta på det. Annars så finns det kke möjlighet via tredjepartsapplikationer. Redan nu kan du dock streama från rar-paket om du använder Llink som streamserver.

Medlem sedan nov. 20051 317 inlägg
#60

Haaaallå!

Den verkar ju jättegrym? Är det bara att köpa?

Den finns ju i massa olika butiker nu.

http://www.webhallen.com/prod.php?id=83621&ref=Prisjakt

Om jag fattat det rätt så kan man ladda hem vad som helst från vilken torrentsida som helst och köra från rar-filerna?

268 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.2f471f9e
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
142 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)