Har en Panasonic NV-GS15 som jag köpte 2003 eller 2004. Batteriet har funkat en timme ungefär, men nu börjar det bli dåligt så jag antar att det är dags att skaffa ett nytt.
Jag har ingen aning hur länge en milliAmperetimme räcker eller kvalitén på batterierna, eller om det finns bättre alternativ.
Någon som kan detta?
red: Med "Batteriet har funkat en timme ungefär" menar jag förstås att det funkat under dom här åren, men att en laddning räckt till ungefär en timmes inspelning.
Bra tips! Tack!!!!
Kollade också det gamla originalbatteriet (skulle ha gjort det INNAN jag postade). Det är på 800mAh, så det gav mig en uppfattning om hur mycket olika nya batterier klarar.
Tänkte äntligen beställa från dom, men står över.
Dom kräver nämligen att man ska registrera sig hos dom och lämna ut sitt personnummer. (n) (n) (n) (n) (n)
Efter ett par halvsnorkiga mail från batteriexperten ("det är frivilligt att köpa från oss om man inte vill") så köpte jag från http://www.batterikungen.se istället.
Köpte tidigare ett ersättningsbatteri för CGA-DU21 från Batteriexperten. Detta fungerade mycket bra och jag kan inte klaga på servicen. Funderar på att köpa ett till. Hur fungerar det från Batterikungen? Är du nöjd med kvalitén?
Köpte tidigare ett ersättningsbatteri för CGA-DU21 från Batteriexperten. Detta fungerade mycket bra och jag kan inte klaga på servicen. Funderar på att köpa ett till. Hur fungerar det från Batterikungen? Är du nöjd med kvalitén?
Jodå. Jag fick fel först (antagligen jag som beställde fel....) men jag ringde och snackade med en trevligt snubbe som hette Peter, så löste vi det.
Kvalitén på batteriet kan jag inte säga så mycket om än. Har bara använt det ett par timmar.