webForumDet fria alternativet

Jens of Sweden

Program & apparur Övriga frågor

7 svar · 386 visningar · startad av Poffe

Medlem sedan apr. 20022 743 inlägg
Frågan#1

Tjena

Köpte igår en JoS-spelare och är toppen nöjd än så länge - grym batteritid om inte annat, den har varit igång i princip nonstop sen kl 8 i morse och trallar fortfarande på här i örat :)

Dock har jag funderat lite på en grej nu och tänkte att ni kanske har nått bra svar eftersom jag inte hittar nått direkt vettigt på nätet.

Skapar dom sina spelare själva? Alltså, sitter dom i nått labb och testar och löder och håller på för att få fram modellerna eller köper dom in färdiga spelare och brandar dessa precis som olika operatörer gör med mobiltelefoner?

Jag vet att de inte tillverkar spelarna själv utan det gör nått företag i Korea om jag inte missminner mig.

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#2

Rätt säker på att de bara kör på ren och skär branding. I alla fall gjorde dom det med den första JoS-spelaren, och tror knappast att de har resurser nog att skapa produkterna ännu. JoS blev som företag jäkligt hypat och består väl inte av mer än Jens himself och en handfull säljare.

Medlem sedan apr. 20022 743 inlägg
#3

Precis det spår jag är inne på alltså :)

Dck vet man ju aldrig, Jens kanske är en smart kille som faktiskt kan skapa sånt här själv.

Medlem sedan feb. 20042 594 inlägg
#4

Det enda jag hittade, gäller MP-400:
http://www.nyteknik.se/pub/ipsart.asp?art_id=36964

All grafik, färgsättning och material är framtagna i Sverige, medan produktionen sker i Korea. Hårdvaru- och komponentutveckling sker gemensamt, säger Västeråsföretagets grundare och vd Jens Nylander i ett pressmeddelande på tisdagen.

Medlem sedan apr. 20022 743 inlägg
#5

altack skrev:

Det enda jag hittade, gäller MP-400:
http://www.nyteknik.se/pub/ipsart.asp?art_id=36964

Där ser man. Känns ju bra att de jobbar lite för pengarna iallafall ;)

Med andra ord är det, iallafall länge, inte möjligt att köpa en likadan spelare fast med andra ikoner i mjukvaran och annat skal.

Medlem sedan mars 20024 456 inlägg
#6

Säljs dom fortfarande?
JOS har ju gått i konkurs...

Medlem sedan feb. 20042 594 inlägg
#7

Esen skrev:

Säljs dom fortfarande?
JOS har ju gått i konkurs...

Nej, Jens of Sweden gick i konkurs och återuppstod som JoS, som tog upp det gamla företagets verksamhet.

Medlem sedan apr. 20022 743 inlägg
#8

altack skrev:

Nej, Jens of Sweden gick i konkurs och återuppstod som JoS, som tog upp det gamla företagets verksamhet.

...och JoS AB ägs i sin tur utav schweiziska moderbolag Jos Group AG. Så spelarna kommer att finnas kvar ett tag skulle jag gissa på, om än kanske under annat namn. Men som det ser ut nå så går det bra för dom.

Huvudsakerna till konkursen var en stor återförsäljares konkurs samt strul med en leverantör efter att det visade sig att många spelare var felkonstruerade.

186 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
183 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)