På min telefon (motorola A925) kan jag använda tex mp3-filer och wav-filer som ringsignaler.
Finns det något program eller sätt att skapa egna realtones till mobiltelefoner med? Vilket format är realtone i förövrigt?
Tacksam för svar
9 svar · 613 visningar · startad av skellmob
Finns det något program eller sätt att skapa egna realtones till mobiltelefoner med? Vilket format är realtone i förövrigt?
Tacksam för svar
På min telefon (motorola A925) kan jag använda tex mp3-filer och wav-filer som ringsignaler.
Okej, men det är en Samsung som inte har mp3-spelare iaf.. så jag funderar på vilket formatet kan vara, eller som sagt om det finns nåt program för det ändamålet.
Kolla upp din telefon vad den stödjer för format. Sen är det ju bara att skapa en egen ljudfil i valfritt program och föra över till telefonen via till exempel blåtand.
Okej jag ska göra det! Men stöter nån på ett program så droppa gärna namnet här. Tack
Hm svårt att hitta, står bara att den klara polyfoniska men det gör den inte, den tar realtones också. Modellnamet är Samsung SGH-X450.. hm ska fortsätta leta.
Har du någon realtone på den nu? Skicka den till datorn via IR, BT eller kabel och kolla upp filformatet genom att visa filnamnstillägg (I utforskaren: Verktyg -> Mappalternativ -> Visning -> Avbocka Dölj filnamnstilägg för kända filtyper)
Tyvärr är det inte min telefon utan jag försöker hjälpa en vän, hade jag haft telefonen här så hade jag gjort som du sagt, och den jag ska hjälpa har inte resurserna att skicka från telefonen till datorn, tyvärr, annars hade det varit rätt enkelt! Vet att det ligger realtones på den för jag har hört dom så.. får väl avvakta tills jag kommer åt telefonen. Tack ändå!
fins program för o konvertera wav till MMF som samsung använder
Har gjort flera själv
Fins verktyg gratis på yammahas hemsida som som har patent på MMF
Men standard Firmware i samsung telefoner klarar inte specielt stora filer så rekomenderar att du patchar din firmware dock förlorar du garantin
hör av dig på PM så kan ja guida dig eller ge dig länkar till andra forum som handlar om just samsung
Tackar tackar! Det där va alldeles tillräckligt med info som jag behövde, hittade det jag ville nu! Mycket uppskattat!