---
title: "Datorn starta om när jag renderar film!"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/program-appar/127556-datorn-starta-om-när-jag-renderar-film"
topic: "Program & appar"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/program-appar"
author: "Mingan"
published: "2005-05-03T16:25:17.000Z"
updated: "2005-05-03T17:00:36.000Z"
replies: 1
views: 202
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/program-appar/127556-datorn-starta-om-när-jag-renderar-film"
---

# Datorn starta om när jag renderar film!

## #1 — Mingan, 2005-05-03T16:25Z

hejsan jag har nyligen formaterat om en dator  som fungerar perfa! MEN! inte med vegas/premiere..  ja altså dom fungerar   bra men sen när man komemr till rendering så  går den ett tag.
Men så helt plötsligt så startas den om bara så där! Varför gör den det ?? har jag glömt nån inställning  i bios el dylikt ?? snälla hjälp mig någon MVH /Mingan

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/127556

## #2 — legis, 2005-05-03T17:00Z

Flyttad från Windows.

Har sett flera personer som sysslar med videoredigering om klagat över liknande problem. Om det inte finns någon uppdatering till programmen, så starta drwtsn32.exe och se var .dmp-fil finns. Gå sen dit och skicka den filen till respektive leverantör. Har du en laglig kopia av programmen borde de kunna hjälpa till.

Finns det inge i drwtsn-katalogen så kolla i Windows\\minidump och använd den istället. Startar maskinen bara om så är det troligtvis denna fil som är aktuell.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1605414

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/program-appar/127556-datorn-starta-om-när-jag-renderar-film
