webForumDet fria alternativet

Läsa innehållet i en exe-fil

Program & appar

6 svar · 705 visningar · startad av sys19

Medlem sedan dec. 200287 inlägg
Frågan#1

Hallå

Det förhåller sig så att vi på mitt företag har köpt ett utbildningsprogram som ska användas hos personalen. Programet köptes via internet och levererades som en 2Mb stor zip-fil. När det packades upp bestod det av en dll och exe-fil. Exe filen körs direkt från skrivbordet dvs. ingen installation sker av programmet. Problemet är att programet är på engelska och vi vill översätta vissa delar till svenska. Min fråga är om det finns någon möjlighet att komma åt texten som finns i exe-filen och modifiera den.

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#2

Jag tror att Resource Hacker ev. kan fixa det.
http://www.users.on.net/johnson/resourcehacker/

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#3

Ja, om texten är lagrad som text går det att ändra med en hexeditor. Observera dock att du inte får ändra längden på strängarna utan du måste ersätta med exakt lika många tecken.

Exempel på hexeditor:
http://www.chmaas.handshake.de/delphi/freeware/xvi32/xvi32.htm

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#4

vad står det i er licens får ni göra ändringar i koden?

Medlem sedan dec. 200287 inlägg
#5

Tack för tipsen!

Ska testa så snart jag har tid. Angående licensen så har jag inte lusläst den än. Kommer att kolla allt sådant i fall jag kan ändra i koden.

Medlem sedan dec. 200287 inlägg
#6

Ledsen att det tagit så lång tid att svara på om det fungerade eller inte. Har testat de prg. som ni föreslog mig. Det verkar dock vara så att exe-filen är skyddad på något sätt. Om någon har ett förslag på ett annat prg som kan tänkas öppna exe-filen så är jag tacksam. På frågan om det är lagligt eller inte så kan jag bara säga att upphovsmakaren till programmet har kontaktats via epost. Han har dock valt att inte svara på mailet som jag skickat.

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#7

den kan vara packad med nåt program liknande gamla pklite kanske, eller det nya upx som är populärt. Isåfall kan man kanske packa upp det med nåt program liknande gamla klassiska "unp" eller nåt. Vet inte vad man kör nuförtiden riktigt, men det kan ju vara så.

336 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
154 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
178 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
153 ms — ändringar (db)