Hej
Visst är det så att programmen är identiska och att man kan åstadkomma samma saker med båda plattformarna. Men det handlar om arbetsflödet och vägen till produkten. Det finns grafiska företag där man klarar sig bra med windows och kan uppnå samma produktivitet som med mac os. Men det finns också en stor skara företag som aldrig skulle få för sig att byta till windows. Inte bara för traditionens skull utan för att det fortfarande idag finns faktiska föredalar med mac osx i professionell grafisk produktion.
Färghantering och kalibrering som du nämer är också fullt möjlig med windows. Med det finns fortfarande idag inget verktyg i windows som motsvarar Apples ColorSync-verktyg som gör det möjligt att enkelt och effektivt arbeta med färgprofiler centralt och som kan styra profiler för program, skärmar och andra externa enheter.
Det inbyggda och breda stöd för pdf-standarden i osx finns inte i windows. Utöver snabb läsning och rendering av pdf-dokument så finns det inbyggda pdf-funktioner i systemet som kan tex omvandla postscript till pdf, skapa pdf-filer från valfritt program och applicera färgprofiler på pdf-filer. Inbyggda förhandsvisningen i systemet kan läsa alla filformat i bildväg. Visst kan man uppnå detta i windows med Acrobat och andra program. Men att funktionerna finns inbakade i systemet gör att man kan köra dem snabbare. I vissa fall slipper man köpa in vissa program.
Quartz som är grafikmotorn i osx är ruskigt snabb. Fönsterhantering, pdf-läsning och expose är några funktioner som quartz sköter och det går snabbt i alla lägen. Även om jag på min sprillans nya powerbook kör 20 program och med många tunga dokument öppna, processorn kör på 100% och minnet helt fullt, eller om jag sitter på en fem år gammal mac. Multitaskingen och minneshanteringen i osx gör detta möjligt. Den smidighet och snabbhet man får med quartz-motorn går i vissa situationer inte att få i windows.
Sen hur snabbt man kan köra photoshop-filter och andra uträkningar är en annan sak. Det är som du säger svårt att argumentera med oavsett om man är för pc eller mac. Vilket som är snabbast tycker jag är ganska ointressant. Tycker det är bara att apple är med i utvecklingen och ligger bland de bästa.
Applescript och UNIX-kärnan i systemet gör att man kan skapa och köra egna script som underlättar i det egna arbetsflödet. Man kan skapa script för att styra utskriftsenheter, döpa om filer, konventera dokument/bilder till andra format, automatisera ändringar i databaser osv. Möjligheterna är många. Fördelen med applescript är att det är inbyggt i systemet och kan agera i hela systemet och i olika program. Vad jag vet så finns det inget motsvarande scriptspråk i windows. (jag kan ha fel) Mycket går annars säkert med diverse program.
Fontbook för typsnittshantering följer systemet. Fontbook är helt ok, men i professionell användning enligt mig inte speciellt mycket å hänga i granen. För vissa fungerar det säkert.
Hela systemet i övrigt. En tung bit är stabiliteten och säkerheten. Apple som leverantör av både hårdvara och operativsystem. Användarvänligheten. Många ser också fördelen med att det är en helt virusfri miljö och att man slipper hålla sig uppdaterad jämt för att skydda sig mot virus och annat elände.
Det är många småsaker egentligen. Men på det stora är det för många mer än tillräckligt. Apple har varit med från tidigt stadium i den grafiska branschens digitala utveckling och är fortfarande en aktiv aktör. Ifall Microsoft hade gjort vissa saker bättre så tror jag inte att flera hade tvekat en sekund att byta. Det är inte bara av tradition utan av faktiska fördelar i produktion vilket ger i vissa fall högre produktivitet.
Kalufs skrev:
Är det så alltså? Hur går det ihop? Säkrare/stabilare OS? :o
frankof skrev:
Njä, virus finns men inte många, "ingen" använder mac, så varför skriva virus? ( ;) )
Vet inte själv riktigt hur skilnadena är, har bara lite "hum" om det, har en del med vilka rättigheter applikationer har mot kärnan.
Dom som påstår att MAC är "vattentät" ljuger, det finns inget som är totalskyddadt mot klantiga användare, och dom finns även inom MAC-världen ;)
R: google är din vän ;)
Det är som frankof skriver. Det finns säkert någon som kan förklara säkerhetstänkandet i unix bättre än jag. Men i unix-system är man inte inloggad som admin hela tiden som man är i windows. Programmen och de eventuella virusen kan inte göra mer än den vanliga användaren kan. Systemet skyddas.
Jag påstår att det fortfarande finns några virus till osx. På google och hos symantec får man upp träffar på virus till osx. Dessa kan på sin höjd kalla för trojaner, knappt det. Det är shellscript som gör saker om användare tillåter det, genom att man loggar in som admin. Dessutom måste man hitta "viruset" på nätet först.
Symantecs så kallade virusvarningar till osx kan man också ifrågasätta. Man försöker sälja anti-virus till mac, men försäljningen går inte så bra av nån anledning.. :e
mvh