Fick för mig att testa den gamla pluginen dansande burken (AMPCAN2.ZIP) i senaste WinAmp, det enda som hände var att WinAmp krascha. Lungt tänkte jag så jag tog bort den igen.
Till min fasa så märkte jag att alla mina mp3 låtar spelas upp utan sång (typ som karaoke) oavsett om jag använder WinAmp, Mediaspelaren 10 eller PowerDVD, samma sak i alla.
Va f*n har hänt?
Kanske ska nämna att låtarna spelas upp korrekt på en annan dator.
Ett snabbt svar (som löser problemet) vore tacksamt.
De va lättare på mitt sätt. Jag slog till på högtalaren och sen funka det fint igen. Jäkligt skumt att det skulle bli så precis när jag testade AmpCan. Har aldrig haft några problem med högtalarna innan och dom funkar som dom ska nu me.
Varför kan man inte radera sina egna frågor? Det känns som om den här frågan bara tar upp en massa onödig plats i forumet?
Om man fasvänder en av kanalerna i en stereokanal så "släcker" man mittpunkten i stereobilden vilket då resulterar i att lead-sången, basen, baskaggen (och allt annat som brukar ligga i "mitten" då försvinner).
Om man fasvänder en av kanalerna i en stereokanal så "släcker" man mittpunkten i stereobilden vilket då resulterar i att lead-sången, basen, baskaggen (och allt annat som brukar ligga i "mitten" då försvinner).
Har du prövat att fasvända högtalarna på riktigt? Resultatet brukar bli ett "hål" i mitten, men man hör fortfarande sång mm. Men nu hörs det att det kommer från högtalarna vid sidorna istället. Ljuden har alltså inte släckts ut.