Eftersom ingenting behöver vara specialgjort för just mp3, finns det egentligen hur mycket som helst som fungerar. Jag bara påpekar detta, då jag kommer ihåg digitalljudets barndom, då var och varannan tillverkare och säljare, hävdade att deras högtalare/hörlurar/förstärkare mm, var specialgjorda för det "digitala ljudet". Detta var ju givetvis nonsens, då allt ljud självklart är analogt. Alltså, använd samma saker till mp3-spelaren som annars. Med linjeutgång är det inga problem att koppla in den till en förstärkare. Alltså, se till att den har en linjeutgång som komplement till hörlursutgången. Sedan är det bara att koppla in den till stereon.
Jag kollade vad M-Port handlar om:
The compact NOMAD MuVo NX is the first MP3 player to feature M-PORT™ compatibility enabling direct connectivity and audio streaming to any Creative I-Trigue™ speaker system featuring an M-PORT interface.
Hur många system har en M-Port egentligen? Råkar man inte redan ha något av dessa sällsynta system, kan man lika gärna strunta i M-port, anser jag. Det är inget fel på analoga överföringar.
Alltså, tänk likadant som när det gäller all annan ljudutrustning. Mp3 är inte radikalt annorlunda på något vis.
- En bra mp3-spelare:
Finns det några andra aktuella trådar om.
- Vassare högtalare som kan kopplas till spelaren:
Där tar jag mig friheten att utgå från att högtalarna ska stå kvar i hemmet, eftersom även resehögtalare efterlyses. Då anser jag att mp3-spelaren kan kopplas direkt till stereon, för det har väl din kompis?
- Resehögtalare:
Samma sak där. Finns ingen anledning till att de ska vara särskilt annorlunda.

