webForumDet fria alternativet

Tjäna pengar?

Privatekonomi

30 svar · 2 450 visningar · startad av SimonG

Medlem sedan maj 2000444 inlägg
Frågan#1

Nån som kan ge tips på hur man får sina sparade pengar att växa utan nån direkt inblandning eller för mycket jobb bakom.

Beloppet det gäller är ca 50 000 som jag inte behöver ha det närmaste året. Just nu ligger dom bara på et sparkonto på banken vilket defenitivt inte är bästa stället att ha dem på.

Ideér i stil med att importera bilar funkar men förslag som berör olagligheter och MLM-verksamhet undanbedes.

Simon

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#2

Allt är i förhållande till vilken risk du är beredd att ta.
Så vilken risk är du beredd att ta?

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#3

Jag kan ju inte så mycket om sådana där. Jag bara använder dom.
Men Premieobligationer tror jag på. Men du kanske ville ha bättre tillväxt? Allt är ju beroende på tid och risk.

Medlem sedan maj 2000444 inlägg
#4

Risken att förlora dem känns är väl nånstans i mitten. Det e en heldel pengar som man kan roligt för.

men om man delar uppfrågan i högrisk och lågrisk idér/förslag?

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#5

Låg risk: Sparkonto, premieobligationer
Hög risk: Fonder, aktier

Medlem sedan aug. 20034 inlägg
#6

Om du är intresserad av daytrading och aktier så kanske sidan URL]http://www.comshares.com vara värt att titta på.

Medlem sedan feb. 2003124 inlägg
#7

Digimar mena http://www.comshares.com

Medlem sedan mars 2003168 inlägg
#8

Hej,

Jag var inne och tittade på ComShares sida. Onekligen ett tilltalande koncept.

Som jag tolkade informationen, behövs ett "refferal id" för att komma i åtnjutande av deras tjänster.

Kan du förklara mer och kanske även hjälpa till med detta, Digimar?

Medlem sedan mars 2003168 inlägg
#9

Upptäckte inte din hemsida förrän nu, Digimar! Informationen jag var ute efter fick jag via den.

Medlem sedan aug. 20012 349 inlägg
#10

Comshare verkar sådär... det fins inget som säger att man kommer att tjäna pengar. Men en sak är säker, de kommer att tjäna pengar på dig oavsett vad som händer. Det fanns en och annan 5% avgift.

Och hur skall systemet klara att du hela tiden får pengar av folk som du har värvat? Om nu det går med vinst hela tiden verkar det svårt att det håller i längden... Sen så verkade inte länkarna fungera ordentligt, om man klickade på deras lilla tabell över de aktier de tradat med så hittade inte sidan man kom till en enda av de som de påstod sig ha köpt.

Skulle vara intressant med lite statistik på hur det gått för deras daytrading över en längre period.

Sätt inte alla dina penagar in comshare direkt, prova lite först är nog en rekommendation.

Medlem sedan mars 2003168 inlägg
#11

Det verkade intressant tack vare att minsta insatsen är så låg. Jag har gjort en intresseanmälan till en privat tradare och är köad för en plats. Där är minsta insats 50 000 kr (kommer förmodligen att höjas till det dubbla inom kort) och man binder beloppet i ett halvår.

Har man tid och lust är det inte särskilt märkvärdigt att ge sig i kast med optioner, terminer etc. Ett bra instrument för "back-testing" är Tradestation. Har man en strategi som passar ens personlighet och håller sig till den så är riskerna i det närmaste försumbara.

Medlem sedan feb. 20013 023 inlägg
#12

Det verkar vara en form av pyramidspel, den som går med lär bli fetblåst. Bortsett från det gäng som startade skiten. Att folk aldrig lär sig!

DET FINNS INGA ENKLA, LÄTTA SÄTT ATT TJÄNA MYCKET PENGAR UTAN ATT TA STORA RISKER.

Medlem sedan maj 2000444 inlägg
#13

det var just denna form av MLM-verksamhet som undanbedes.

Medlem sedan mars 2003168 inlägg
#14

Fortfarande är det ett relativt fåtal som tjänar stora pengar på daytrading utan att ta nämnvärda risker. En anledning, vid sidan av att det naturligtvis krävs sunt förnuft, försiktighet och disciplin, är att folkflertalet tror att det är alldeles för svårt för att ens bry sig om att läsa in sig på ämnet. Ovanstående inlägg i versaler bidrar till att konservera detta förhållande till fromma för det fåtal som redan tjänar pengar på pengar.

En bra början kan vara att lära sig Teknisk analys.

Det är högst antagligt att du har rätt clarkbones; det verkar vara en form av pyramidspel, ett fenomen som till och med fått länder att skaka i sina grundvalar. Försiktighet anbefalles!

Medlem sedan aug. 20034 inlägg
#15

Nu gäller det att väga sina ord på guldvåg så att man inte blir anklagad för att spamma forumet samt verksamheten ifråga har mycket strikta regler för spamming. Det är tråkigt när folk skriver kommentarer innan de har läst på. Jag säger inte att det här är riskfritt, ingenting vad som gäller aktier är riskfritt. Men min erfarenhet av denna verksamhet är mycket bra. För den som vill ha historik över handeln så finns det statistik för de senaste 3 månaderna inne i deras sajt. Läs informationen, kolla statistiken och gör sedan en egen bedömning om det här är något för dig. Angående den 5% avgiften så är det 5% av vinsten som dras, inte av det investerade kapitalet. Inga andra avgifter finns. Angående MLM, pyramidspel, värva folk, mm så vill jag inte ens kommentera, läs på istället så ni vet vad som gäller.

Medlem sedan feb. 20013 023 inlägg
#16

kbking skrev:

Fortfarande är det ett relativt fåtal som tjänar stora pengar på daytrading utan att ta nämnvärda risker. En anledning, vid sidan av att det naturligtvis krävs sunt förnuft, försiktighet och disciplin, är att folkflertalet tror att det är alldeles för svårt för att ens bry sig om att läsa in sig på ämnet. Ovanstående inlägg i versaler bidrar till att konservera detta förhållande till fromma för det fåtal som redan tjänar pengar på pengar.

Eftersom jag har en MSc i finansiell ekonomi så är jag nog ganska kompetent inom aktieområdet ;)

Visst går det att tjäna pengar på daytrading, jag vet folk som drar in summor som skulle göra de flesta gröna av avund. De snubbar som är bra på detta anställs förstås av fondkommissionärer och de får då leka med belopp som är väldigt stora i förhållande till vad en privatperson kan uppbringa. Sedan får de feta löner och bonus. Sedan finns det ett antal privatpersoner som lyckas bra, ofta är det en kombination av tur och hårt arbete. Men det finns många som gjort bort sig totalt på day trading. Hursomhelst är det oerhört sällan några lättförtjänta pengar.

Digimar:
Jag har inte detaljstuderat upplägget på sidan, men allt det jag läste tyder på pyramidspel i en snygg (laglig) förklädnad. Din trovärdighet ifrågasätter jag också Digimar.

Sedan är det en fråga varför man skulle handla aktier över denna sk börs när det finns massor av andra börser med förmodligen lägre transaktionskostnader.

Medlem sedan aug. 20034 inlägg
#17

ooops, det där var väl nära ett personangrepp, clarkbones? ;) Jag släpper den här tråden nu men innan jag gör det skulle jag vilja få din defination av lagligt pyramidspel. Trodde i min enfald att all pyramidspel var olagligt.

Medlem sedan feb. 20013 023 inlägg
#18

Att jag ifrågasätter din trovärdighet är väl knappast personangrepp...

Men rapportera gärna mitt inlägg till moderatorn så får vi se vad som händer... ;)

återkommer med definitionen...

Medlem sedan aug. 20012 349 inlägg
#19

Digimar, på din hemsida står det att i snitt har pengarna som du har på comshare har vuxit med 2,7% per DAG (länk)
Det vore ju fantastiskt, det betyder att om jag sätter 1000 spänn där kan jag kvittera ut 16,7 miljoner om ett år.

Helt otroligt.

Medlem sedan aug. 20034 inlägg
#20

Jäklar. Clarkbone hade rätt. Jag är inte trovärdig. :r Det ska stå "per handels dag" och ingenting annat. Sidan är uppdaterad nu. Uträkningar för framtiden vill och kan jag inte göra eftersom jag inte är synsk. Idag blev det t.ex bara +2.04% Det enda jag kan gå på är hur de har lyckats tidigare. Och en tre månaders historik på +2.7% gör att jag gärna är med ett tag.

270 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
135 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
133 ms — ändringar (db)