webForumDet fria alternativet

ESTA-visum.

Privatekonomi

9 svar · 2 245 visningar · startad av jofawe

Medlem sedan mars 20062 194 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag ska åka till USA på fredag och har precis fyllt i och fått mitt ESTA godkänt.
Det som ger mig lite huvudbry är om jag ska fylla i en likadan för att jag ska åka mellan USA och Kanada.
Vi tänkte nämnligen ta bilen mellan Buffalo och Toronto och tillbaka, frågan är om man behöver ett nytt visum bara för att man lämnar landet?

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#2

Jag har inget definitivt svar men gäller inte ESTA i 2 år? Jag har åkt mellan Kanada och USA utan att fylla i mer än en ESTA. Dessutom har jag rest till USA flera gånger under samma ESTA och bara uppdaterat hotellinfo online (vilket iofs inte behövs). Se till att passinfo stämmer bara inför varje resa under 2-årsperioden.

Medlem sedan mars 20062 194 inlägg
#3

Oh!
Vad bra! Tack för svaret, även om det kanske inte stämmer. Men om du klarat dig så borde det gå bra.

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#4

Men jösses... ring USA:s ambassad och fråga.

Medlem sedan mars 20062 194 inlägg
#5

Ambassad? På en söndagskväll? När hade du med myndigheter att göra senast Danne? ;)

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#6

jofawe skrev:

Ambassad? På en söndagskväll? När hade du med myndigheter att göra senast Danne? ;)

Vem sa att du skulle ringa just nu?

Bara blir lite förbluffad över att man hellre slänger ut en sån här fråga på wF än bara väntar tills ambassaden öppnat och frågar där.

Medlem sedan mars 20024 456 inlägg
#7

ESTA gäller i två år, och du kan alltså använda samma ESTA flera gånger.

ESTA är inte något visum, Visumet får du när du anländer till USA, Där du fortfarande kan bli neckad, ESTA e till för att USA ska kunna kolla upp personer som ska resa till USA innan dom anländer.

Så du kan använda samma ESTA när du kommer från Kanada igen, men du kommer får gå igenom passkontroll innan du släpps in, ocheftersom du då redan har ett 90 dagars visum så blir passkontrollen lite smidigare.

Medlem sedan mars 20062 194 inlägg
#8

Tack Esen, precis ett sånt svar jag var ute efter.

Som sagt, Danne, ibland är det smidigare att fråga folk som har erfarenhet än att behöva ringa till myndigheter, särskillt som vi drar på fredag redan.
Sluta vara så neggo nu och ta en öl eller något.

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#9

jofawe skrev:

Tack Esen, precis ett sånt svar jag var ute efter.

Som sagt, Danne, ibland är det smidigare att fråga folk som har erfarenhet än att behöva ringa till myndigheter, särskillt som vi drar på fredag redan.
Sluta vara så neggo nu och ta en öl eller något.

Klart det är bättre att slänga ut en fråga på nätet och få svar av folk som man inte har en susning om ifall dom faktiskt vet eller bara gissar än att gå direkt till källan. (sarkasm)

Och givetvis är man ett "neggo" och hellre bör ta en öl eller nåt om man tror att myndigheten ifråga sannolikt har bättre koll än folk på nätet. (sarkasm igen). ;) "På fredag redan" = ganska gott om tid att kolla fakta, eller hur?

Medlem sedan aug. 20051 506 inlägg
#10

ESTA är inte helt nödvändigt men gör det enklare för resenären att resa till USA.
Som Esen säger kan man fortfarande bli nekad inträde vid gränsen.

Man kan istället söka visum direkt vid ambassaden hemma om man vill.
Men det gör man bara om det finns tveksamheter till att du ska få visum.
T ex om du har blivit dömd för vissa brott i Sverige.

272 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.a4a6ad0e
130 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)