---
title: "Master card utan kredit, går det dra pengar ändå?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/privatekonomi/129818-master-card-utan-kredit-går-det-dra-pengar-ändå"
topic: "Privatekonomi"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/privatekonomi"
author: "meza"
published: "2005-06-11T12:52:26.000Z"
updated: "2005-06-11T13:52:54.000Z"
replies: 2
views: 359
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/privatekonomi/129818-master-card-utan-kredit-går-det-dra-pengar-ändå"
---

# Master card utan kredit, går det dra pengar ändå?

## #1 — meza, 2005-06-11T12:52Z

Hej!

Det är så att jag beställt ett webbhotellspaket i utlandet. Jag har inte fått någon bekräftelse eller någonting. Så man börjar bli lite orolig. Kan de dra mer pengar än vad som finns på kontot när man handlar på internet? Dålig på sånt här fungerar.

Tacksam för hjälp med denna fråga!

Mvh

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/129818

## #2 — Dryden, 2005-06-11T13:28Z

Finns det ingen kredit och inga pengar på kortet så ska det inte gå att dra något från det heller.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1629404

## #3 — UlfT, 2005-06-11T13:52Z

Däremot kan de ju dra mer än vad man kanske trodde att de skulle dra. Därför är det säkrast att vända sig till företag som man vet att man kan lita på. Vet man inget om företaget som har ett intressant erbjudande, forska lite om det i så fall.

Detta är något som gäller oavsett om det är på internet eller IRL. Restauranger brukar man behöva vara försiktig med. Många av dem har en hög personalomsättning. Just när du är där, kan det tänkas att de råkar ha någon tillfälligt anställd som pysslar med kreditkortsrelaterad brottslighet. Några månader senare upptäcker du att någon gör en massa stora inköp med ditt kreditkortsnummer.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1629412

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/privatekonomi/129818-master-card-utan-kredit-går-det-dra-pengar-ändå
