webForumDet fria alternativet

betala hyran

Privatekonomi

7 svar · 497 visningar · startad av Sico

Medlem sedan maj 20002 597 inlägg
Frågan#1

Jag har sedan jag flyttade in hit fått ett hyresavi som visar vart och när jag ska betala hyran. Men nu har jag inte fått något. Om det inte dyker upp, ska jag betala hyran ändå med mitt sunda förnuft? Posten kanske har slarvat bort det.
Jag är jääävligt fattig nu och måste låna pengar från folk hela tiden :(
Kanske borde jag ringa min hyresvärd när tiden är inne för betalningen (30e) och säga att mitt avi inte har kommit så tjänar jag några dagar eftersom dom måste skicka mig ett nytt. Med tur så kanske min pengar hinner ramla in på kontot så slipper jag tjata på mina närmaste :l

Vad är rätt, vad är fel och vad är bäst?

Medlem sedan jan. 20032 356 inlägg
#2

Hur du än vrider och vänder på det hela, så är du som hyrestagare skyldig att betala hyran i tid. Att samma dag som hyran ska betalas komma och fråga efter avin som inte kommit, är ingen ursäkt för sen betalning.

Hyresvärden har idag stora möjligheter att vräka personer som kommer efter med hyran. Så hyran är nog den räkning du bör prioritera först om slantarna sinar.

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#3

Rätt är att betala hyran trots att du inte fått någon avi. Det kan innebära att du ringer hyresvärden och ber om en ny, eller ber om postgironummer / ocr-nummer för att kunna göra en inbetalning utan avin.

Du kommer inte undan! :)

Medlem sedan nov. 20041 740 inlägg
#4

Hyran är en sådan avgift som du rimligen själv bör kunna lista ut att du ska betala, även om avin inte kommer. Eftersom du inte är likvid just nu kan du förklara situationen för din hyresvärd. De flesta är ganska förstående om du bara visar att du kan få fram pengarna inom rimlig tid.

Ett annat alternativ är att invänta påminnelsen som brukar skickas ut 7-10 dagar efter förfallodagen. Eventuellt medför det en påminnelseavgift. Du kan även se till att betala strax innan påminnelen ska skickas ut, och på så sätt undvika påminnelseavgift. Det är väl inte lika moraliskt rätt, men hyresvärden får sina pengar till slut ändå. Så länge det inte handlar om månadslånga förseningar är det väl ingen större fara.

Medlem sedan mars 20024 456 inlägg
#5

Du e själv skyldig att se till att hyran betalas, Vare sig du fått avi eller inte...

Medlem sedan apr. 20042 994 inlägg
#6

Det är bara att höra av sig till de som brukar skicka avier till dig. Det hände vår granne som bor i en bostadsrätt och hon fick en ny avi skickad till sig + extra tid på sig att betala. Men hör av dig i tid, annars kanske du tvingas betala nån extra blajavgift.

Medlem sedan maj 20002 597 inlägg
#7

Tack för era svar :e
Jag antar väl att herr Sico får agera moraliskt :)

Medlem sedan aug. 20012 349 inlägg
#8

Det är grymt viktigt att betala sin hyra i tid, varje månad. En polare till mig hade stått i bostadskö sket länge (som man måste i Lund) för att byta upp sin sunkiga 1:a utan dusch till något bättre. När han ringde och ville bli aktivt sökande (man kan i LKF stå som passiv och aktiv) så meddelade de honom att han var så långt framme i kön att han kunde få en ny lägenhet, men de hade noterat att han flera gånger hade varit flera dagar sen med hyran så han fick inte byta förrän han bevisade att han kunde betala hyran i tid i ett år i sträck. Så han fick vackert vänta ett år och tro mig, han var noggrannare med att se till att pengarna kom in i rätt tid.

Så som sagt, inte nog med att man bör betala sin hyra, man bör se till att betala den i tid, varje månad.

249 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)