I vilken del av landet ligger lägenheten och vad har den för standard? Stockholm?
Inte ens i Arboga tror jag att den hyran skulle anses märkvärdigt hög om lägenheten har bra standard.
Välkommen till wF osså :)
33 svar · 1 205 visningar · startad av meza
Hej!
Nu har dem höjt hyran för min tvårummare, 58 kvm är det rimligt tycker ni?
Det är i en förort där det är ganska mycket bidragstagare, alltså ett "sämre" område i mångas ögon.
Vad har ni för hyra?
I vilken del av landet ligger lägenheten och vad har den för standard? Stockholm?
Inte ens i Arboga tror jag att den hyran skulle anses märkvärdigt hög om lägenheten har bra standard.
Välkommen till wF osså :)
Den ligger i Trollhättan, åtta mil ifrån Göteborg. Vad den har för standard? Ser ut som vilken annan lägenhet som helst ;) varken sämre eller bättre :) Men det jag stör mig på det är att hyresbostadsbolagen höjer hyran nästan varje år, medans dem som har bostadsrätter oftast så höjs hyran inte alls! Nästa år kommer min hyra höjas 2 % till...
Gott nytt år!
Tack för välkomnandet :)
Att betala 3800:- för en tvårummare på 58 Kvm e väl inte så mycket att klaga över, Det e ju inte direkt något överpris.
Men sen vet ju inte jag hur lägenheten ser ut och var exakt den ligger...
Nej det kanske inte är något att klaga över. Men jag var van när jag hade ettan som jag hade innan då var hyran under 2000 kronor, men det var för litet... Men bostadsrätterna som ligger i det här områter är några hundra billigare tror jag... Då är det ju iofs insats på det också men...
Hyran behöver inte ha någonting med lägenhetens utseende att göra.
Tja, en etta på 60 kvadrat skapligt centralt i Jönköping går loss på 4300 per månad, så du ska inte klaga alltför mycket. ;)
Dessutom kan man inte jämföra med bostadsrättsföreningar då deras "hyra" (som egentligen är en avgift till föreningen) sätts av dom själva på årsmötet. Till det kommer ränta och avbetalning på eventuellt lån på lägenheten. ;)
Ja självklart är det "avgift", jag är lite trött :) Sorry...
betalar drygt 3000 för en 2:a på 62 kvm, hsb
betalar 4700 deg (inkl. kabeltv, bredband, värme, vatten - dock ej el), för en etagelägenhet på 68kvm. i karlskrona :D
tycker din hyra låter rimlig..
Låter lågt för antalet kvadrat, men se det positivt- tack vare det nuvarande hyressystemet bekostar du billigt innerstadboende... ;)
Man kan inte jämföra hyran för en hyrsrätt och avgiften på en bostadsrätt.
I hyran för en hyresrätt ingår en rätt mycke som inte ingår i avgiften på en bostadsrätt, det ligger mera ansvar/kostnad av skötseln av lägenheten på "ägaren" av en bostadsrätt som ingår när man hyr en lägenhet.
Att sedan en bostadsrätts avgift ofta är lägre beror på att den endast skall täcka kostnaderna som föreningen har medans ex. ett komunalt bolag är vinstdrivande och lämnar vinsten till "kommunkassan" (på pappret är det inte så men verkligheten ser anorlunda ut!)
Det man möjligtvis skulle kunna jämföra är hyran med "avgiften + räntan på lånet + kostnader för inre underhåll".
Jag betalar 3500 för 22.9 kvadrat. Men då är jag rik också. Eller korkad kanske det var :OO
Frågorna jag har är...
- Var i Trollhättan?
- Hyresbolag? Eidars?
- Lägenhetsstandard vad gäller vitvaror och allmänt underhåll?
- Allmän standard på området?
Jag betalade 3800:- för en 2ROK på 67m² i Östersunds utkant (lite åt Kastanjevägen-läget om man jämför med Vänersborg, som jag gissar att du är bekant med ;) ) och det var väl okej standard även om vitvarorna var från tidigt 90-tal, om ens det.
Sedan har jag en kompis som nu betalar 3700 spänn för 1ROK och 48m², men då snackar vi trevligare lägenhet som både är nyare och fräschare på alla möjliga sätt.
Summan av pladdret ovan är att det är svårt att avgöra vad som är mycket och inte när man inte vet mer om varken lägenheten, läget och även vem som äger kåken.
3456 för 26 kvadrat är det mesta jag pröjsat tror jag.
2300 för 14 kvadrat var inte heller så skoj iofs. ;)
Jag betalar 5400 för en trea på 74 kvadratmeter mitt i Malmö, inget överpris men standarden på kök/bad kunde varit lite bättre!
Betalde i Växjö 3100 för 25 kvadratmeter det var dock endast 10 elller 9 månadershyra, detta var på Campus. Studentlägenhet kanske inte räknas ;)
3700/mån för en tvåa på 58 kvadrat ganska centralt i Landskrona. Standarden är rent ut sagt dålig. Flyttar om någon månad. Pris: 3750/mån för en tvåa på 48 kvadrat mitt i centrum, helt nyrenoverat.
Dryden
Lägenheten ligger på Sylte, det är bredvid 45:an som går mot Göteborg, vitvaror och så har jag nästan nya, och när jag flyttade in i lägenheten så fick omtapetserat i vardagsrummet. Standarden på området, lägenheterna är jäkligt schysta och så. Men trapporna är förjäkliga, i alla fall min trapp där står cyklar, med mera.
Har nästan 4000 för 38 kvadrat för en studentlägehet i johanneberg i Göteborg.
meza skrev:
Lägenheten ligger på Sylte, det är bredvid 45:an som går mot Göteborg, vitvaror och så har jag nästan nya, och när jag flyttade in i lägenheten så fick omtapetserat i vardagsrummet. Standarden på området, lägenheterna är jäkligt schysta och så. Men trapporna är förjäkliga, i alla fall min trapp där står cyklar, med mera.
Japp, vet var Sylte ligger då jag sitter ett par hundra meter däfrifrån just nu. ;)
Drygt 3900 tycker jag nästan låter lite mycket, framförallt med tanke på läget. Det är ju över 40 minuters gångväg in till centrum (vilket borde ge en gångsträcka på runt fyra kilometer). Inte direkt centralt med andra ord. Visserligen har du nya vitvaror och fick lite renovering utförd men fortfarande, 58m² för nästan fyra papp - nja.
Vad gäller trapphuset så ska du kontakta värden. Ja, om inte räddningstjänsten påpekar det den dagen de kommer dit...