---
title: "Etik och moral"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/76783-etik-och-moral/page3"
topic: "Politik & samhälle"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle"
author: "tronez"
published: "2003-05-13T11:48:12.000Z"
updated: "2003-05-14T22:55:06.000Z"
replies: 41
views: 889
page: 3
pages: 3
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/76783-etik-och-moral"
---

# Etik och moral

_Sida 3 av 3._

## #41 — bewern, 2003-05-14T14:00Z

> **Robban skrev:**
>
> > Anser du då att det är rätt och riktigt att en av de du bryr dig mycket om ska ligga och dö, för att du inte gör vad du kan för att rädda liv?
>
> 
> 
> Jag skrev ju i ett tidigare inlägg att jag med största sannolikhet skulle göra samma sak själv. D.v.s. kasta mig i bilen och köra i fullt blås till närmaste sjukhus. Men det innebär inte att det är **moraliskt** riktigt (som tråden gällde).
> 
> Har inget bra svar på om det är moraliskt riktigt eller inte, men jag tycker inte frågan är så lättbesvarad som en del andra verkar tycka.

Då får jag vä lära mig att läsa på då.  :r

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1049006

## #42 — aasah, 2003-05-14T22:55Z

> **Robban skrev:**
>
> > Jag skulle ha svårt att leva med att jag kunde ha räddat ett liv, med pga att jag INTE gjorde allt jag kunde, dog en närstående.
>
> 
> 
> Du skulle nog ha lika svårt att leva med att du körde ihjäl en barnfamilj på vägen till sjukhuset också.
> 
>
>
> > Men **vem** har rätt att kritisera det valet och säga att det är fel?
>
> 
> 
> Om någon blir ihjälkörd i processen så anser i.a.f. jag att de anhöriga har all rätt i världen att kritisera det valet. Sätt dig in i situationen att det inte är du som sitter i bilen och kör, utan att det är dina anhöriga som är ute och promenerar i vägkanten.

Instämmer.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1049638

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/76783-etik-och-moral/page3  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/76783-etik-och-moral/page2.md
