webForumDet fria alternativet

Låt oss förbjuda motorcyklar

Politik & samhälle

74 svar · 1 945 visningar · startad av Robban · sida 3 av 4

Frågan, av Robban

Varför skall vi tillåta motorcyklar, när de är minst hundra gånger farligare än andra fordon? Räcker det inte med de andra fordonstyper som finns? Låt oss förbjuda motorcyklar och allt det elände som de bidrar till i samhället. Jag ser flera fördelar att kriminalisera: \ Samhället skulle spara stora pengar på minskad sjukvård och minskat lidande. Varje år ser vi ett stort antal MC-olyckor med fr

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan dec. 19992 555 inlägg
#41

Hojåkare skiter i sånt, vi sysslar hellre med att just åka hoj.

Tror allvarligt talat inte ni skulle skita i det om det på allvar blev frågan om att införa förbud. Speciellt inte om förbudet baserades på de "argument" jag räknade upp.

Men det är fortfarande inte min poäng. Poängen är att man kan föra diskussioner utan påhopp och pajkastning, oavsett om man håller med i sakfrågan eller inte. Och det är den andan jag tycker vi skall sträva efter på WebForum. Ingen skall vara rädd att säga vad denne tycker p.g.a. ett taskigt debattklimat.

Håller du inte med: möt med motargument. Inte genom att idiotförklara motståndaren. Inte genom obevisade anklagelser. Inte med pajkastning. Detta gäller alla, oavsett åsikt.

Hur blir det med glassen föresten? Hittar du några personangrepp från mig (det är lätt att anklaga folk, om man inte behöver backa upp anklagelsen)?

Medlem sedan okt. 20013 217 inlägg
#42

Tror allvarligt talat inte ni skulle skita i det om det på allvar blev frågan om att införa förbud. Speciellt inte om förbudet baserades på de "argument" jag räknade upp.

Att hitta på "egna" fakta och inte hålla sig till sanningen är betydligt värre anser jag.

Medlem sedan dec. 19992 555 inlägg
#43

Att hitta på "egna" fakta och inte hålla sig till sanningen är betydligt värre anser jag.

Håller fullständigt med. Kul att se att du insett det.

Medlem sedan okt. 20013 217 inlägg
#44

Jag vet inte, men jag anser inte att WHO eller National Institute Of Medicine ljuger direkt....

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#45

Re: Låt oss förbjuda motorcyklar

[ironi]

Robban skrev:

* Samhället skulle spara stora pengar på minskad sjukvård och minskat lidande. Varje år ser vi ett stort antal MC-olyckor med fruktansvärda följder - detta eftersom motorcyklar inte kommer i närheten av samma säkerhetsstandard som t.ex. bilar. Varför skall man tillåta någonting farligt, när det finns fullgoda ersättningar som är bra mycket säkrare?

Nja, det vore bättre om vi lägger ned hela sjukvården. Då sparar vi ju fett med kulor! Om vi dessutom lägger ned polismyndigheten försvinner alla anmälningar och således brotten. Smart va?!

Robban skrev:

* MC-relaterad brottslighet skulle gå ner till noll, givetvis. Den MC-relaterade brottsligheten är ett stort samhällsproblem som bara växer hela tiden. Genom att förbjuda motorcyklar tar man bort den grund som den MC-relaterade brottsligheten bygger på.

Precis. Om vi samtidigt lägger ned sjukvården så går all sjukhusrelaterad brottslighet ned till noll! Det låter ju för bra för att vara sant!! Vi överger Sverige och flyttar till Uzbekistan! All brottslighet sjunker till noll!

Robban skrev:

* Miljön skulle må bättre. Den största delen av all MC-åkning är ren nöjesåkning som är helt onödig i ett samhällsperspektiv. För att inte tala om dem som utövar någon form av MC-sport. Fullständigt meningslöst.

Det är något jag sagt länge. Varför bo i ett land om man inte behöver det? Vi låter Sverige adopteras av en fosterfamilj i Japan. Japanarna är ju effektiva på att klämma in mycket folk på liten yta. Då har vi ju resten av Sverige i "backup" om någon dammfördämmning skulle brista och utplåna Japan. Mycket bra tänkt!

[/ironi]

Medlem sedan sep. 20014 781 inlägg
#46

sgtpepper skrev:

Skillnaden, den enorma jävla jätteskillnaden, är att du inte ser en massa nyreggade medlemmar från https://www.sporthoj.com som kommer hit för att försvara sin ståndpunkt i denna tråd efter ett upprop av typen "alla hojåkare, kom till wF och hjälp mig debattera!!". Hojåkare skiter i sånt, vi sysslar hellre med att just åka hoj. Kanske borde knarkarna syssla med det dom är bra på, dvs puffa fredspipa?

Jag skiter i om folk sitter och röker som om det vore Bob Marley rökandes sin sista fetingjoint. Personligen irriterar jag mig på de armé av självutnämda experter som känner ett sånt kliande behov av att behöva ramla in här för att "försvara" sina ståndpunkter.

Det var det fräckaste!
Att lotsa in massa folk för att hjälpa till att argumentera emot oss wF:are, fy fan...

Medlem sedan juli 20011 714 inlägg
#47

Beatbox skrev:

Varför inte bara förbjuda knarkare så skulle brottligheten sjunka rejält pga att folk kan sköta sina jobb och är inte i behov av snabba pengar i lika stor utsträckning.

Det är redan förbjudet. Bra idé ändå, Beatbox...

Medlem sedan jan. 20016 874 inlägg
#48

Hmm.. *skall jag bry mig eller skall jag anse att Robban bara är ute efter å provocera och retas?* *nä, jag tror han retas*
*ignorerar tråden*

Medlem sedan okt. 2002118 inlägg
#49

Bire skrev:

Jag vill att vi förbjuder icke-vackra höstmorgnar!

...Eller mögel på bröd. Om man gillar förbud kan man väl förbjuda nästan vad som helst.

Problemet med den här typen av förbud är att de inte har någon preventiv verkan. Morgonvädret låter sig inte styras av lagar.

Vill man förändra morgonvädret är det nog bättre att byta bostadsort.

Det finns mycket som inte låter sig påverkas av lagar, regler och hot.

Sjukdomar är ett exempel. Det tror jag de flesta håller med om. Droger, prostitution och vapen är mer kontroversiellt.

Jag tror att förbud mot motorcyklar fungerar bättre. De är tillräckligt stora för att hitta i tullen/verkstaden, de väsnas, etc. Den svarta marknaden skulle bli minimal eftersom nyttan av en illegal hoj blir minimal. Politiskt är det också möjligt med förbud. Bara en minoritet använder dem. De orsakar mycket skador i trafiken och därmed kostnader för samhället.

Även om jag inte kör MC är jag beredd att försvara knuttarnas rätt till sitt fortskattningsmedel. Jag skulle däremot inte ha något emot att regler som ökar säkerheten införs (ABS, hastighetsbegränsningar, fler skydd etc), och att tekniken utvecklas. Jag tycker också att det är ok att de står för sina egna kostnader genom försäkringspremier och skatter (vilket dom kanske gör redan?).

Om man vill förbjuda MC på vägar bör man ändå tillåta dem på avsedda banor.

Medlem sedan okt. 2002118 inlägg
#50

Bire skrev:

Var det en öm tå det där med narkotikan & detta är din hämd mot oss som åker mc eller? ;)

Det kanske är lättare att föra en sansad debatt om något som inte är lika laddat och kontroversiellt som droger.

Det finns ju stora skillnader mellan knark och MC, men vissa principiella argument angående förbud kan man diskutera.

Medlem sedan okt. 2002118 inlägg
#51

Beatbox skrev:

Nä, det gör det inte. Man måste ha körtkort för att ens få köra motorcykel. Var finns körtkort på droger? Man bestraffas om man missköter sitt framförande av motorcykeln och i värsta fall så blir man av med körkortet. Vem blir bestraffad då man missköter droger? Förmodligen vänner och bekanta eller familjen.

Det finns inga regler för cannabis och hembränt därför att de är totalförbjudna. Den svarta marknaden är helt oreglerad. Det finns inga åldersgränser, inga skatter, inga kvalitetskrav, inga märkningskrav, ingen forskning om risk-/skademinskning.

Motorcyklar är farliga och det finns alternativ, men genom att det finns regler och lagar kan man minimera riskerna, för knuttar och andra trafikanter. Oron hos anhöriga minskas säkert också av hjälmtvång etc. MC-intresse leder rent statistiskt till kriminalitet, men det gäller att skilja på orsak och verkan. Det är inte MCn som misshandlar och startar knarkkarteller.

"Körkort" för (miss)bruk av droger kan bara införas om man släpper på totalförbudet. I Amsterdam får inte alla heroin av läkare, bara de med "licens/körkort". De får kontrollerade doser av den rena drogen tills de kan sluta (med tex subutexbehandling). Under tiden kan de jobba och hålla sig friska.

"Körkort" för BRUK av tex cannabis är kanske svårare att lösa praktiskt, men åldersgränser och kvalitetskontroll är steg på vägen.

Slutligen om trafik- och drogbrott: Den som tex kör för fort utsätter sina medtrafikanter för en ökad risk att skadas. Den som röker (vadsomhelst) på ett fik, utsätter också andra för en risk.

Båda fallen kan jag se som brott, men inte att köra båge lagligt eller röka i sin egen lägenhet.

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#52

Låt oss förbjuda motorcyklar

Javisst... och varför inte förbjuda bilar också på en gång? Då kan man ju både röka på och supa utan att riskera att nån stackare blir påkörd eller hur? ;)

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#53

Låt oss förbjuda motorcyklar

Efter att jag läst om den här studien så kan jag inte annat än att hålla med dig.

Medlem sedan jan. 20023 554 inlägg
#54

Vi bikers är i vår fulla rätt att passera köer av blister :e

Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#55

Finns det nåt som förbjuder oss bilister att öppna dörren när vi står i kö :q

Medlem sedan jan. 20023 554 inlägg
#56

Banzai

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#57

Web-Tor skrev:

Finns det nåt som förbjuder oss bilister att öppna dörren när vi står i kö :q

Hell´s Angels?

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#58

Det här var nog en av dom dummaste trådarna jag läst...
Förbjuda MC? Bah! Hur kan man ens våga tänka en sådan tanke!

* Miljön skulle må bättre. Den största delen av all MC-åkning är ren nöjesåkning som är helt onödig i ett samhällsperspektiv. För att inte tala om dem som utövar någon form av MC-sport. Fullständigt meningslöst.

Och det gör inte folk med bilar eller? Vad ”skräpar” ner mest, 10 mc eller en raggarbil från 60-talet?
Eller varför inte förbjuda flygplan istället, det ÄR verkligen onödigt, både miljö och prismässigt.

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#59

Web-Tor skrev:

Finns det nåt som förbjuder oss bilister att öppna dörren när vi står i kö :q

§e

Medlem sedan jan. 20013 039 inlägg
#60

Robban -> I Cafét tramsas det ofta och gärna som du säkert vet. Vill du föra en verkligt allvarlig debatt i ett ämne har du nog större chans att lyckas i Politik för där skall det inte tramsas.

Kan någon moderator stänga tråden nu

Visst kan jag det, om det är vad du fortfarande vill? Eftersom du fortsatte skriva i tråden utan fler påstötningar om stängning tänkte jag att du kanske ändrat dig?

263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
140 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)