UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inlägg
En kul leksak för de yngre, men jag kan inte se något behov för dessa funktioner. Även om man kan skapa konstlade behov, så tror jag inte intresset i längden är så stort för 3G.
Man kan väl iofs tänka sig att folk kommer på andra mer nyttiga saker att använda 3G till, än att bara skicka lågupplösta bilder. Det finns ju massor med saker som idag anses som oumbärliga, men som när de kom inte tycktes uppfylla något särskilt behov. Till och med telefonens nytta har ju någon gång i tiden ifrågasatts
BBrianMedlem sedan sep. 2001502 inlägg WAP blev väl exempelvis inte den framgång som operatörerna hoppats på, just pga av det bristande intresset hos användarna, och att man som operatör missbedömt behovet?
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inlägg
Brian skrev:
WAP blev väl exempelvis inte den framgång som operatörerna hoppats på, just pga av det bristande intresset hos användarna, och att man som operatör missbedömt behovet?
Visst kan 3G floppa. Men det vet vi inget om förrän det har lanserats. I vilket fall som helst har du mängder av exempel på saker som har slagit igenom betydligt större än vad folk har föreställt sig.
BBrianMedlem sedan sep. 2001502 inlägg Instämmer. De allra knäppaste ideér och förslag har ibland fått väldigt stort genomslag. Just vad gäller 3G så tror jag inte att det blir någon succe. Men vi får precis som du säger, avvakta med domen tills vi sett det faktiska resultatet. :)
OOuKaijMedlem sedan maj 2002839 inlägg Ingen är så glad som en skadeglad räv! :e
3G som investeringsobjekt låter sig höra...
RrenholmMedlem sedan apr. 20012 266 inlägg Re: Det sket sig med 3G, som jag sa!
Räven skrev:
I en debatt tidigare här i webbyforum sa jag att det kommer bli förseningar för 3G, jag sa tidigast 2005 kommer det igång, men nu i svenska dagbladet står det att det tidigast kommer igång 31 dec 2006. haha vilket fiasko!!, det gick åt helvete alltihop. jag fick ju rätt
Låter skadeglad?
Enligt PTS kommer det inte bli någon försening så SVD kan ju spekulera om de känner för det.
http://www.pts.se/dokument/getFile.asp?FileID=3049
RRävenMedlem sedan okt. 2001249 inlägg närååå, det kommer bli saftiga förseningar, var inte orolig, lita på räven.