webForumDet fria alternativet

Alltså, fattas det någonting i skallen på den här?

Politik & samhälle

67 svar · 1 125 visningar · startad av Viking

Medlem sedan maj 20003 652 inlägg
Frågan#1

http://www.aftonbladet.se/vss/debatt/story/0,2789,188770,00.html

Tycker att det han skriver är befängt, det är sådana som han som kör samhällsekonomin i botten. Parasit ( :OO ).

Medlem sedan dec. 19997 740 inlägg
#2

sicken en... typ.

Medlem sedan maj 20001 215 inlägg
#3

Har inte läst igenom artikeln så noga, men det kan röra sig om ironi. Han kankse vill få fram något? Annars så...

Medlem sedan dec. 19997 740 inlägg
#4

Naturligtvis måste det vara ironi... ingen kan väl mena allvar med sådant.

Medlem sedan aug. 2001723 inlägg
#5

Vadå, han har väl bara anpassat sig till samhället. Det är inte så lönsamt att arbeta helt enkelt.

Det är inte förbjudet att försöka vara lite konstruktiv och tänka på vilka förändringar som skulle kunna göras för att ändra på detta.

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#6

Uj... den snubben blir inte populär bland dem som sliter för att få det att gå ihop ;)

Medlem sedan dec. 19997 740 inlägg
#7

näe!

Medlem sedan juli 20011 714 inlägg
#8

Lysande artikel. Fler som han behövs. Inte för att det ökar produktiviteten utan för att det visar att arbete faktiskt är överskattat, och att man verkligen kan minska ner på det.

Gränsen mellan fritid och arbetstid ska suddas ut, och den tid man faktiskt utför någonting produktivt, minska. Så enkelt är det. Tänk vad skönt att gå i skolan mindre, och i stället göra sådant som man själv vill...

Han har fullkomligt rätt i att mycket meningslöst produceras, och detta för att hålla människor sysselsatta och höja profiten för fåtalet.

Om fritid är just fri tid, vad är då den tid som går åt till arbete? Ja, enligt dagens maktförhållanden, ofri tid.

Medlem sedan maj 20003 652 inlägg
#9

Sänk bidragen rejält så att man nätt och jämnt kan leva på det (dvs utan att unna sig en massa "lyxsaker" som tex. alkohol mm) för personer (OBS: personer som är friska och inte har handikapp av olika slag som gör att de på något sätt inte kan ta jobb) som inte aktivt letar jobb. Tycker jag.

Medlem sedan dec. 19997 740 inlägg
#10

det tycker jag med!

Medlem sedan juli 20011 714 inlägg
#11

Försätta människor i fattigdom och tvinga dem att ta skitjobb, som marginellt förbättrar deras levnadsstandard. Vad blir då bättre av deras arbetsinsatser? En snabbare exploatering av jordens resurser och arbetskraft... Resultatet blir miljökatastrofer och många människor som går hemma på grund av sjukdom, knappt råd att köpa mjölk sista veckan innan sjukbidraget anländer.

Förfärligt.

Nej nej. Fler som honom, som sagt. Få det här förbaskade ekonomiska systemet på knä och ersätt det!

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#12

Sänk bidragen rejält så att man nätt och jämnt kan leva på det

Så är det ju redan för de flesta idag... :l
Att sen nån uppkomling framträder i en nyhetsblaska som nånslags revoltör är en helt annan sak.

Medlem sedan aug. 20002 272 inlägg
#13

hihi, någon måste alltid "bryta mönstret"... :bire

Medlem sedan apr. 20021 155 inlägg
#14

Viking skrev:

dvs utan att unna sig en massa "lyxsaker" som tex. alkohol mm) för personer (OBS: personer som är friska och inte har handikapp av olika slag som gör att de på något sätt inte kan ta jobb) som inte aktivt letar jobb.

Tja alkoholism är ju iofs en sjukdom - men visst. håller med i vissa delar.

Däremot undrar jag om allt tjafs om "medborgarlön" - om ingen arbetar - var kommer pengarna ifrån i så fall? Visst vore det väl underbart om alla slapp arbeta och bara kunde ägna sig åt att "förverkliga sig själva", inkomster genereras ju automagiskt ehh...
Att hävda 6/4/2/0-timmarsarbetsdag är rent ut sagt idiotiskt. den tid som "går forlorad" kan ersättas genom att sätta andra personer i arbete yeah right
de "uträkningar" som gjorts visar att det går - i teorin. Sen att man bl a "råkar" bortse från att person X inte alltid kan ersättas med person Y är ju en helt annan sak..

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#15

Sen att man bl a "råkar" bortse från att person X inte alltid kan ersättas med person Y är ju en helt annan sak..

Precis!

Medlem sedan aug. 2001723 inlägg
#16

Vad bråkar ni för då? Om person X inte kan ersättas med person Y som måste person Y stanna hemma (och leva på bidrag) precis som herrn i artikeln.

Medlem sedan dec. 19997 740 inlägg
Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#18

Individen, lek med tanken alla får samma "medborgarlön" oavsett om de jobbar eller inte. Hur många vill jobba då?

Medlem sedan juli 20011 714 inlägg
#19

Jag förespråkar inte medborgarlön. Vet knappt vad det är.

Medlem sedan jan. 20013 039 inlägg
#20

Viking skrev:

Sänk bidragen rejält så att man nätt och jämnt kan leva på det (dvs utan att unna sig en massa "lyxsaker" som tex. alkohol mm) för personer (OBS: personer som är friska och inte har handikapp av olika slag som gör att de på något sätt inte kan ta jobb) som inte aktivt letar jobb. Tycker jag.

Hur blir det för de som i en tuff arbetsmarknad inte får något jobb trots aktivt letande då? Skall de ha ett högre bidrag?
Jag har gått på a-kassa och jag kan inte påstå att jag kunde unna mig speciellt mycket "lyxsaker" under den perioden.
Principiellt håller jag med dig om att det skall ställas krav på att man är aktiv och söker jobb, men jag tror inte man kan minska på a-kassan speciellt mycket. Se istället till att arbetsförmedlingen ligger på och kollar att man är aktiv. Det skulle ge bättre resultat.

När det gäller medborgarlön håller jag med SugarDaddy. Var skall pengarna komma ifrån om ingen jobbar och betalar skatt? För om staten skall betala ut medborgarlönen måste det ju flöda in skattepengar.

Individen--> Jag är ärligt talat lite osäker på om du är allvarlig eller ironisk. Jag utgår från att du är allvarlig så får du förlåta mig om jag hade fel, ok? ;)
Hur skall det genereras inkomster i det nya systemet för att täcka alla kostnader om ingen behöver jobba utan man kan "göra som man vill"? Som jag redan nämnt innan kräver ju t.ex medborgarlön att det faktiskt kommer in pengar i andra ändan.
Jag håller med om att det hade varit skönt att kunna skita i allt och bara göra det man tycker är kul, men jag hade å andra sidan tyckt det vart kul att kunna flyga genom att flaxa med armarna också. Det innebär inte att det är en realistisk möjlighet. ;)
Och ett system som medborgarlön passar väl inte så bra ihop med det du tidigare pratat om, frihetligt socialistiskt(ursäkta ev. stavfel), då det i det fallet inte finns någon stat som kan betala ut medborgarlönen.

Ingrid skrev:

Här är en tråd:

http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&threadid=43642

Trams? I så fall hör det hemma i Cafét. Det är i alla fall min åsikt.

276 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
136 ms — ändringar (db)