HHallMedlem sedan dec. 2001868 inlägg flat-eric:
Du vände på frågan! Men jag kan inte påstå att jag hatar finnar. Visst kan man ha lite fördomar, men de har ju de flesta människor mot andra länder. Men jag kan berätta en sak som jag tycker är ganska komisk! När jag var liten så trodde jag att man började prata finska om man drack för mycket :)
Finnar gillar inte svenskar för att det finns såpass många svenskar att dom måste lära sig svenska i skolan, irriterar dom.
Likadant irriteras jag på finnarna och då jag måste lära mig finska, nått som jag misslyckades med.
HHallMedlem sedan dec. 2001868 inlägg Hua! Det känns inte som om det skulle gå över på en natt med andra ord :)
Tycker det inte är något fel med att lära sig finska i skolan. Det ger en betydligt bättre chanser till en arbetsplats om man kan både finska och svenska.
PaceMedlem sedan juni 20019 024 inläggFinnar ska man klämma och inget annat. :birp
HHallMedlem sedan dec. 2001868 inlägg Att kalla Finland tvåspråkigt är att ta i! Det enda tvåspråkiga jag har märkt här på 4 veckor är att vägskyltarna står på två språk.
Jag fick förresten en faktura från Sonera tidigare i veckan! Eftersom det var en avräkning för cirka 50 telefonnummer var den på 3 välfyllda sidor. Eftersom min finska endast sträcker sig till finska könsglosor och okvädesord så ringde jag och frågade om jag kan få den på ett annat språk än på finska! Svaret jag fick var att om man öppnade ett företag i Finland så får man lära sig finska! Helt riktigt hade jag tyckt om det inte var för att Finland kallar sig tvåspråkigt!
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg Kanske dags att lära sig finska?
HHallMedlem sedan dec. 2001868 inlägg Man kan ju tycka att svenska och engelska borde räcka i ett land som har svenska som andraspråk! Men om nu inte finnarna har kunskaper att tala något annat språk, så blir man ju tvungen att lära sig finska! Men frågan är om det inte bara handlar om ovilja att förstå någon från Sverige?
Att kalla Finland tvåspråkigt är att ta i!
Du skulle ha startat företaget i Vasa eller någon annan (mer) svenskspråkig stad, så hade du antagligen sluppit problemet ;).
Hmm..Skulle inte säga att det skulle bli bättre för det... Man får nästan bättre betjäning på svenska i Helsingfors än i Vasa underligt nog...
En sak som är rätt tragisk är att på t.ex. en krog i Åbo så släpper dom inte in finlandsvenskar och på vissa kiosker så kan dom ignorera en helt om man frågar på svenska. Konstigt och väldigt störande.
Men ibland kan det ha sina fördelar att vara finlandssvensk också. Om t.ex. åldersgränser bara står utskrivet på finska så kan man lugnt gå in på stället ändå och sedan skylla på att man inte förstår finska! ;)
En sak som är rätt tragisk är att på t.ex. en krog i Åbo så släpper dom inte in finlandsvenskar
Fyfan, det är ju extrem diskriminering, vad har dom för förklaring till varför dom gör så? Är det inte en rätt stor finlandssvensk befolkningsgrupp i Åbo?
Fyfan, det är ju extrem diskriminering, vad har dom för förklaring till varför dom gör så?
Har ingen aning vad deras förklaring är, kan iofs. vara att det är ändrat men så var det för ett halvt år sedan då jag hörde talas om det.
Är det inte en rätt stor finlandssvensk befolkningsgrupp i Åbo?
Jo, det bor rätt många finlandsvenskar i Åbo, mestadels studerande.
HHallMedlem sedan dec. 2001868 inlägg flat-eric:
Måste ju vara lite underligt att bli behandlad så i sitt egna land! Men om det är någon tröst så kan jag berätta att jag blev utkastad från ett finskt disco i Göteborg för att jag var svensk :)
HHallMedlem sedan dec. 2001868 inlägg Lärde mig vad Stockholmare heter på finska idag! Tokholmare, ligger ju en del i det :birp
Hall: Det känns nog aning bättre! ;) Var det föresten en mobiltelefonräkning? Isåfall kan du byta till Radiolinja, där får man sina räkningar på svenska åtminstone! :)
HHallMedlem sedan dec. 2001868 inlägg flat-eric:
Nej det var vanliga fasta telefoner!
Men jag har haft lite problem med Radiolinja när jag skickat sms med min i vanliga fall Teliatelefon! Då är det tyvärr bara Sonera som fungerat :(
Hall skrev:
Att kalla Finland tvåspråkigt är att ta i! Det enda tvåspråkiga jag har märkt här på 4 veckor är att vägskyltarna står på två språk.
Jag fick förresten en faktura från Sonera tidigare i veckan! Eftersom det var en avräkning för cirka 50 telefonnummer var den på 3 välfyllda sidor. Eftersom min finska endast sträcker sig till finska könsglosor och okvädesord så ringde jag och frågade om jag kan få den på ett annat språk än på finska! Svaret jag fick var att om man öppnade ett företag i Finland så får man lära sig finska! Helt riktigt hade jag tyckt om det inte var för att Finland kallar sig tvåspråkigt!
Du är i fel trakter, här nära vasa regionen ska du se andra bullar.
Där nere i gummi-land will du inte vara, österbotten är det som gäller.
Och ja det är inte riktigt rättvist heller.
Vill dom vara i skandinavien får dom lära sig skandinaviska(svenska,norska,danska) ;)
Det är ju faktiskt dom som är utbölingarna här :p
HHallMedlem sedan dec. 2001868 inlägg Men Finland är ju inte Skandinavien :P
Sedan tycker jag det är dags att vi tar tillbaka Helsingfors! Det var ju trots allt Gustaf Vasa som grundade den :e
JjepsOMedlem sedan mars 2001484 inlägg Kan inte göra annat än hålla med sgtpepper om findlandssvenskors dialekt :e.