---
title: "Israeli heaven"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/42469-israeli-heaven/page3"
topic: "Politik & samhälle"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle"
author: "spango"
published: "2002-04-25T10:02:27.000Z"
updated: "2002-04-29T00:55:58.000Z"
replies: 50
views: 1155
page: 3
pages: 3
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/42469-israeli-heaven"
---

# Israeli heaven

_Sida 3 av 3._

## #41 — PeW, 2002-04-26T09:20Z

> Vi kan ta ett nära problem: Vi säger att samerna (som inte heller har ett eget land) skulle ta sig ner till storstäder som Stockholm och Göteborg och helt plötsligt börja spränga sig själva och andra, vad skulle hända då?

Det har hela tiden varit svåra konflikter och händelserna ligger hela tiden som en kedja där båda parter är aktiva. Inte direkt jämförbart med att samer "plötsligt" bombar ett oförberett stockholm...   ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/658320

## #42 — Kim, 2002-04-26T09:21Z

> *Ursprungligen av Beatbox*  
>
> > Israelerna är otrogna, dom är i förbund med otrogna (USA). Detta i samband med att Israel är omgärdat av arabländer gör att muslimerna inte längre kan tåla detta.
>
> 
> 
> Om du inte uppmärksammat det så handlar konflikten om att Israel ockuperar mark som faktiskt tillhör Palestinierna.

Om du inte har uppmärksammat det så har Sharon sagt att om palestinierna ser till att självmordsbombningarna slutar så ska också Israel dra sig tillbaka.
Vad säger förresten att marken tillhör palestinierna? Varför skulle inte Israel ha rätten till marken?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/658322

## #43 — Motorola, 2002-04-26T09:23Z

> Hade inte USA lagt sig i så hade risken varit överhängande att Hitler hade gått hela vägen och tagit över hela Europa och halva Asien.

 Skitsnack, det var Ryssland som satte punkt för Tyskarna, Amrikanerna slogs mest med Japanerna.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/658324

## #44 — skyman, 2002-04-26T09:35Z

> *Ursprungligen av Kim*  **Vad säger förresten att marken tillhör palestinierna? Varför skulle inte Israel ha rätten till marken?**

Rätta mig om jag har helt fel, men är inte det mark som israel blev tilldelade som de krigar om?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/658325

## #45 — Beatbox, 2002-04-26T09:37Z

> Om du inte har uppmärksammat det så har Sharon sagt att om palestinierna ser till att självmordsbombningarna slutar så ska också Israel dra sig tillbaka.

Det löftet har ju erbjudits ett antal gånger genom åren och alltid brustit också. Sen är det ju Israel som ockupperar mark som inte är deras egen. Man kanske ska börja där ?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/658326

## #46 — UlfT, 2002-04-26T09:40Z

\-\> skyman

> Rätta mig om jag har helt fel, men är inte det mark som israel blev tilldelade som de krigar om?

Du har fel. De krigar om Västbanken och Gaza. Dessa områden tilldelades palestinierna 1948. 1967 erövrade Israel områdena i 6-dagarskriget.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/658328

## #47 — skyman, 2002-04-26T09:44Z

Uffe- då var det tvärtom då, kan man säga, palestiniernas mark :d 
Minnet är kort.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/658330

## #48 — Reefer, 2002-04-26T17:06Z

> Om du inte har uppmärksammat det så har Sharon sagt att om palestinierna ser till att självmordsbombningarna slutar så ska också Israel dra sig tillbaka. 
> Vad säger förresten att marken tillhör palestinierna? Varför skulle inte Israel ha rätten till marken?

Som vanligt blir man inte besviken på israelvännernas (läs: bibelfanatikerna) religiöst färgade syn på vad som pågår i melllanöstern.

Att "guds utvalda egendomsfolk" skjuter med attackhelikoptrar, stridsvagnar och artilleripjäser rätt in i tättbefolkade civilområden berättigar man med något så diffust som "krig mot terrorismen"....vilken terrorism?

Den av Israel statsunderstödda dito för att till varje pris upprätthålla "det bibliska Israel" eller den desperata kamp för ett fritt Palestina som gjorde att 28-åriga fd ambulanssjukvårdaren Wafa Idris blev Palestinas förste kvinnliga självmordsbombare?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/658589

## #49 — Ingrid, 2002-04-28T12:16Z

Web Tor och alla andra.

Jag är och var arg, livrädd, ledsen, oroad för var vi är på väg.
Ironin att NÅGON (vem sjutton det än må vara) regisserar någon annans liv och levene och tystar de som har gnistan.

Jag är övertygad om att alla "stora" ledare tystat massor av gnistor. 

Kolla i Sydafrika, Kolla Martin Luther King, John Lennon
och så många andra. en del sätts i fysiska fängelser...andra i psykiska, några skjuts öppet.

Denna lilla filmen
stämmer väl bra med verkligheten?
Gnistorna...... Var är dom?
Jag tror det är alla de som ligger döda på filmen.
Barnen, mammorna, de gamla som vet men som också vet att
det är lika bra att vara tyst och rätta in sig i ledet.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/662076

## #50 — spango, 2002-04-28T19:30Z

Gnistorna kan väl lika gärna ha varit de som dog i kön till nattklubben när spikarna i "martyrernas" bomber slet dem i stycken. Det vi ser är inget mer än ett gäng idioter som gör vad idioter gör bäst, förstör världen.
Sen var det väl en enskild galning som sköt Lennon, och att det skulle varit någon "stor ledare" som låg bakom mordet på King luktar väl ändå konspirationsmani flera mil bort?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/662318

## #51 — Fridolf, 2002-04-29T00:55Z

> Att "guds utvalda egendomsfolk" skjuter med attackhelikoptrar, stridsvagnar och artilleripjäser rätt in i tättbefolkade civilområden...

Källa?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/662487

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/42469-israeli-heaven/page3  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/42469-israeli-heaven/page2.md
