BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg Som jag förstått det så vill Räven visa på hur otroligt efter Sverige är "IT-Mässigt". Med tanke på att Ericsson har utvecklat själva systemet så förstår jag inte riktigt. Ericsson levererade 3G-nät till japanska J-Phone som sammarbterar med NTT Docomo som ska utvekla tjänster.
// BeatBox
------------------
"Mörkrets gärningar, förekommer även på dagen"
Sixten Landby
RRävenMedlem sedan okt. 2001249 inlägg diskussioen halndlade inte om kriminaliteten nu, hittade ingen länk. men det var i somras jag hörde det på radion. Men en sak är säker, ni verkar sova i nån garderob här inne, helt ovetandes om verkligheten.
Jaha du Beatbox det är därför då eriksson står på randen till konkurrs och Nokia visade jättevinster i förra veckan.
[Redigerat av Räven den 29 jan 2002]
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg
Jaha du Beatbox det är därför då eriksson står på randen till konkurrs och Nokia visade jättevinster i förra veckan.
Så vitt jag vet så står Ericsson inte för nått konkurshot. Sen så tillverkar Nokia telefoner vilket kräver relativt liten insatts gällande utveckling om man jämför med Ericsson där näten är tyngdpunkten.
// BeatBox
------------------
"Mörkrets gärningar, förekommer även på dagen"
Sixten Landby
RRävenMedlem sedan okt. 2001249 inlägg nä om man tycker 6 miljarder i förlust inte är nåt så.
TA OCH LÄS DET HÄR ISTÄLLET.
http://www.aftonbladet.se/vss/it/story/0,2789,102864,00.html
[Redigerat av Räven den 29 jan 2002]
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg
nä om man tycker 6 miljarder i förlust inte är nåt så
Lägg till att dom hade en omsättning på 273 569 miljarder kronor så får man lite perspektiv
// BeatBox
------------------
"Mörkrets gärningar, förekommer även på dagen"
Sixten Landby
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inläggRäven,
mina frågor riktade till dig är fortfarande obesvarade:
Vad har du för erfarenheter av att jobba med utländsk IT-kompetens?
Vad har du för egen erfarenhet av IT-branschen?
RRävenMedlem sedan okt. 2001249 inlägg Jag har inte jobbat med utländsk IT-kompetens, vad har det med saken att göra?.
jag sysslar med Direct3D.
[Redigerat av Räven den 29 jan 2002]
PPeWMedlem sedan juni 200010 432 inlägg Men en sak är säker, ni verkar sova i nån garderob här inne, helt ovetandes om verkligheten.
Vilken verklighet? Din eller min eller Rikards, Beatbox's, schassens eller rent av Roger Rabbits?
Även om du upplever en sak på ett sätt så kan du inte kräva att omvärlden ska dela din syn rakt av.
Har fortfarande inte sett nån förklarande poäng till topic ;)
eriksson står på randen till konkurrs och Nokia visade jättevinster i förra veckan.
Och det skulle vara teknikens fel snarare än ekonomers, menar du?
------------------
Ancilla, face mea laganum!
RReeferMedlem sedan dec. 20003 083 inlägg Glöm det...
mitt inlägg alltså :e
[Redigerat av Reefer den 29 jan 2002]
[Redigerat av Reefer den 29 jan 2002]
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inläggI skolan fick jag lära mig att vissa saker skulle ifrågasättas - det verkar du också ha fått lärt dig i och med att du ifrågasätter halva debattörskaran här.
Om en så [ironi]faktamässigt korrekt tidning[/ironi] som aftonbladet kommer fram till något baserat på någon rapport de har snappat åt sig så kanske det är dags att ta på sig granskarglasögonen igen.
Om än det är en relativt kort tid jag har jobbat i Tyskland så kan jag konstatera att de ligger:
- c:a 2 år efter i IT-projektmetodik
- c:a 1 år efter i IT-kompetens.
Denna uppfattning har jag fått efter att ha sett resultatet från fem olika leverantörer.
Utöver det har jag dessutom hunnit sätta mig in i delar av min koncerns dotterbolag i Tyskland och vad gäller kompetensen där så är den inte mer än medelmåttig.
Det kanske är dags att börja granska Aftonbladet mer kritiskt än debattörerna på wF?
spangoMedlem sedan juni 20008 205 inläggFör att dra upp lite gamla frågor...
Svenska Företag har för dåliga webplatser.
- Jag har alltid levt i tron att vi i Sverige är duktiga på IT, men så visar det sig att vi lever i nedre skiktet.
Bristande användbarhet är inte någon indikator på bristande efterfrågan, snarare tvärtom.
Varför letar då svenska företag efter kompetens utomlands?
- Indier och ryssar kräver lägre löner (man kan anställa en professor i datalogi från S:t Petersburg för mindre än en tiondel än vad man kan anställa en nyutexaminerad i Sverige)
- Det finns för få utbildade, vilket i sanning är ett problem. Och förvisso har antalet ansökande till IT-utbildningar minskat drastiskt sen dotcomeran, men det innebär i praktiken att antalet sökande per plats har gått ner från 2000 till drygt 1000 - till en utbildning som har ~160 platser.
Det blir försening med 3G. Såklart
Ja. I princip alla IT-projekt blir försenade, svenska såväl som amerikanska, vilket du borde veta om du arbetar inom IT-branschen. (Eller hur ska man tolka "sysslar med Direct3D"?)
Och till sist:
l Databranschen har under flera år kännetecknats av mycket stora anställningsbehov och en stark ökning av sysselsättningen. [...] Men det senaste året har utvecklingen bromsats upp.
l Visserligen räknar Ams med en blygsam ökning av sysselsättningen på cirka 2 000 personer i år, men branschens tillväxtpotential är dock mycket stark. Enligt Ams är det bara en tidsfråga innan den positiva utvecklingen tar ny fart.
Och jo, det kommer fortfarande företag till universitetens arbetsmarknadsdagar.
------------------
Before you criticize someone, walk a mile in his shoes. That way, if he gets angry, he'll be a mile away - and barefoot.
RRävenMedlem sedan okt. 2001249 inlägg hahaha. Och du tror på AMS du.
Ska berätta en sak för dig. Det är val i höst. Att de på AMS säger att det blir en uppgång om ett halvår var bara ett svepskäl för att kunna få lägga 70% av de pengar som ska gå till arbetsmarknadspolitiska åtgärder som egentligen skulle räckt hela året på de första 6 mån 2002, för att snygga till arbetslöshetssiffrorna inför valet. Ser du aldrig på TV eller?, AMS fick jättemycket kritik för det. OCH för att de påstår att det blir en uppgång inom IT senare i år när alla andra ekonomer säger motsatsen. Valfläsk, har du hört det ordet?.
Och vad ville du bevisa med den där artikeln?. Den bevisar INGENTING överhuvudtaget, det ENDA den visar är att färre folk får sparken inom IT sektorn, ja självklart, för det finns helt enkelt inga fler att sparka, de flesta har redan fått sparken. Man kan ju inte sparka folk som redan fått sparken. Att kunna kalla det ljusning är ju helt sjukt.
En fråga om förseningar. Varför har då Japan haft 3G i ett år och vi knappt kommit igång med testningar?(som brukar ta några år för Sverige).
Rapporten från Deloitte visade att SVENSKA IT-konsulter gör Europas sämsta webbplatser.
------------------------------
Här är nytt färskt nyheter från nyteknik.
http://www.nyteknik.se/pub/pub26_3.asp?art_id=19273
[Redigerat av Räven den 31 jan 2002]
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg
Varför har då Japan haft 3G i ett år och vi knappt kommit igång med testningar?
Kanske pga av 3G är otroligt dyrt och Japan är stora. Till och med i Japan har dom insett att en enskild leveratör inte kan klara av detta ensam utan dom hat gått ihop.
Det du pratar om är användningen av 3G och du pratar inte ett dugg om utvecklingen av 3G tekniken.
// BeatBox
------------------
"Mörkrets gärningar, förekommer även på dagen"
Sixten Landby
[Redigerat av Beatbox den 31 jan 2002]
PPeWMedlem sedan juni 200010 432 inlägg Räven >>
Rapporten från Deloitte visade att SVENSKA IT-konsulter gör Europas sämsta webbplatser.
Hela den meningen ovan innehåller fel och trend-tyckanden. Varför då ta fasta på den som ett argument?
1. IT - konsulter är ett vitt begrepp och långt ifrån alla av dem gör webbplatser
2. Vad är det som avses som "sämsta"? Uteblivna *swf eller andra plugins?
3. Att profilera en hel bransch efter webbplatser visar stor inkompetens hos Deloitte.
Vidare verkar hela ditt resonemang utgå från en viss typ av fakta från ett håll sammankopplat med inkompetent dravel från skvallerpressen kryddat med en stor dos förakt/bitterhet.
Om du nu har den inställningen om sveriges IT, varför då sparka vilt omkring dig i något som verkar ren panik :q
Är det inte bättre att lägga fram lite konstruktivitet?
------------------
CAFE BABE?
[Redigerat av PeW den 31 jan 2002]
RRävenMedlem sedan okt. 2001249 inlägg Men så du säger att alla dessa
Metro
NyTeknik
Aftonbladet
Deloitte
tidningar/statistiker har fel och ni som skrivit här, 5 st har rätt?. Att det inte finns ett uns sanning i att det går dåligt för sverige och IT?.
och som svar på din fråga. Sverige är ett sjunkande skepp, det är nog dags att lämna det.
RReeferMedlem sedan dec. 20003 083 inlägg
Sverige är ett sjunkande skepp, det är nog dags att lämna det.
Ojojoj, så vi överdriver...glöm föralldel bort att Sverige fortfarande är en av dom främsta IT-nationerna och (faktiskt) är en av dom rikaste länderna i världen.
Men visst, vad ska vi med medborgare till som inte tror på sitt land?
Varsegod och flytta om du så gärna vill det.
------------------
Linux is not in the public domain. Linux is a cancer that attaches itself in an intellectual property sense to everything it touches.
-Steve Ballmer Microsoft CEO
[Redigerat av Reefer den 31 jan 2002]
BBeatboxMedlem sedan okt. 20013 217 inlägg Räven : Vad menar du med IT egentligen ? Är det att sitta och bygga hemsidor och använda G3 ? G3 som för övrigt Ericsson utvecklat stora delar av.
// BeatBox
------------------
"Mörkrets gärningar, förekommer även på dagen"
Sixten Landby
PPeWMedlem sedan juni 200010 432 inlägg
Men så du säger att alla dessa
Metro
NyTeknik
Aftonbladet
Deloitte
tidningar/statistiker har fel
Jag säger inte att de har FEL, men frågan är hur det sen används som argument. Speciellt med tanke på HUR DERAS fakta och sakskäl lagts upp.
Så ditt svar på frågan om varför ö.h.t ta upp saken med sådan vinkel och frenesi är att vi alla som tänker oss en framtid inom 2^x-världen på det ena eller det andra sättet ska flytta :q
------------------
CAFE BABE?
[Redigerat av PeW den 31 jan 2002]
RRävenMedlem sedan okt. 2001249 inlägg haha det var längesen Sverige var ett rikt land.
Idag skrev Metro om brottsligheten i Sverige.
Andel brott som polisanmäldes av samtliga redovisade brott 1999 (i procent):
Rån:
Danmark:73
Nordirland:73
Sverige:71
USA:69
Skottland:68
Bilstöld:
Kanada:99
Sverige:98
Danmark:98
Belgien:97
Finland:96
Nordirland:95
USA:95
Nederländerna:95
jag pallade inte skriva ner allt, jag tog bara med de som toppade ligan, resten av länderna tog jag inte med.
De gjorde också en jämförelse i våldsbrott mellan USA,Finland,Sverige,England.
Varit utsatta för våld eller hot:
England:6.0%
Finland:4.2%
Sverige:3.8%
USA:3.5%
Som ni ser har vi mycket högre kriminalitet än tex USA. Även fast de har de unika vapenlagarna. Tänk om VI hade haft samma vapenlagar?, då hade vi kommit upp i 10.0 minst!.
Saken är den att ni lever kvar i tron att Sverige fortfarande är det söta rika lilla folkhemmet som Sverige faktiskt var fram till 1990. Men det är sen länge borta.
[Redigerat av Räven den 04 feb 2002]
@ndersMedlem sedan juni 200032 967 inläggOm det bara är 3,8 personer som utsatts för våld eller hot så måste jag nog tycka att Sverige är kanon!
98 bilstölder låter inte mycket det heller.
Är det såna som jobbar med IT som stjäl 98 bilar, eller hur hänger det här ihop?
------------------
Let your body decide