Det är ju en demokratiskt grundpelare att man ska få tycka och tänka vad man vill sympatisera med vad som helst utan att bli registrerad. Jag blir chockad hur du racerankan som jag har fått för mig hela tiden pratar om demokrati och att de tär så viktigt går i från en grundläggande princip som den.
Jag tycker inte att varenda människa ska registreras. Jag är väl medveten om att vi har åsiktsfrihet i Sverige. Dock finns det en viss gräns. Om det i Sverige finns en person som ligger i riskzonen för att utföra någon typ av massmord så borde man hålla koll på denna person. Jag säger inte att alla ska registreras. Däremot kommer det förmodligen en dag när nån här på wF kommer få en nära släktíng mördad av nån stendum terrorist och då kommer den personen att fråga sig varför man inte gjorde något för att minska risken för sådant här.
Demokrati är något som måste försvaras, jag tycker dock att folk som inte vill spela med demokratins spelregler inte ska omfattas av några lagar.
------------------
Med vänliga hälsningar Anders Johansson
Maila mig om du vill
Det bästa med Stockholm är tåget till Göteborg.
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inläggDet är något som får utarbetas under lång tid. Man gör inte något sådant här i en handvändning. Vad jag vet är att det måste vara extremt vidsynta människor fulla med moral som avgör sådant.
------------------
Med vänliga hälsningar Anders Johansson
Maila mig om du vill
Det bästa med Stockholm är tåget till Göteborg.
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inläggVilka är det som utser dessa personer? ;)
------------------
Varför är det så ont om Q*? - Hans Alfredsson 1980*
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inlägg
vem ska avgöra?
I dagsläget är det SÄPO som avgör. På vilka grunder de gör dessa avgöranden är det nog bara en begränsad krets som vet. Som framgått av inlägg jag tidigare har gjort, skulle i alla fall jag fälla avgörandet utifrån om organisationen ifråga försöker övertrampa demokratin genom hot, stenkastning, terrordåd etc. Låt oss se det så här:
Om vi har en organisation som vi vet hotar meningsmotståndare, kastar gatusten, begår terroristdåd etc, då måste vi bevaka den organisationen. Det är inte rimligt att släppa in organisationen var som helst. Någonstans måste en varningsklocka ringa om organisationen gör ett upprop om att samlas flera hundra för att störa ett EU-toppmöte, eller genomföra en nazistdemonstration. Likaså måste den där varningsklockan ringa om organisationen, dvs en av medlemmarna, försöker få tillträde till någon typ av säkerhetsklassad position. Jag har svårt att se hur man helt kan undvika åsiktsregistrering när man håller koll på dessa organisationer. Hur nu SÄPO bedriver åsiktsregistrering vet jag inte, men såvitt jag vet har i alla fall riksdagen insyn i den saken, och det bör de självklart ha.
EerkaMedlem sedan dec. 19996 522 inlägg racerankan
<font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif">Kod:<font size="1" face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color="#AA542B">
Demokrati är något som måste försvaras, jag tycker dock att folk som inte vill spela med demokratins spelregler inte ska omfattas av några lagar
Är det inte det som är en del av vår demokrati, visa att den form vi har är bättre för alla är lika inför grundlagarna. Personligen tycker jag ditt tänkande är att frångå demokratin så fruktansvärt i grundstommarna. Jag förstår inte hur du resonerar när du säger dig värna om demokratin, men går ifrån demokratin totalt genom att säga, Det verkar som du har missat vad demokrati är, det är inte demokrati när man är olika inför lagen och inte har rätt och tyckta och tänka exakt vad man vill. Men så länge man spelar inom lagarna måste vi acceptera det annars rubbas stöttepelarna i vår västliga demokrati.
------------------
Real mad hiphop flavaz kickin' it right from tha street without no FEAR, Yo !
EerkaMedlem sedan dec. 19996 522 inlägg Demokrati har nackdelar, men hade den inte haft den så hade det inte varit en demokrati. Obehagliga åsikter måste också behandlas lika av lagen och myndigheter så länge man inte bryter mot just lagen. Det är det som gör att vi har ett mycket mer demokratiskt samhälle än toktalibanerna. I förlängningen tycker jag att racerankans resonemang kan ses i fundementalistiska muslimska länder. Du får tycka vad du vill men om det inte passar oss vad du tycker så förföljer vi dig. Åsiktsregistrering är en form av förföljning, det var folk som tog livet av sig pågrund av svartlistning etc här i sverige.
------------------
Real mad hiphop flavaz kickin' it right from tha street without no FEAR, Yo !
Du hårddrar det en aning för mycker Erik.
Om jag ska förtydliga så menar jag folk som mördat människor ska registreras.
Har man gjort något orätt ska man bestraffas.
------------------
Med vänliga hälsningar Anders Johansson
Maila mig om du vill
Det bästa med Stockholm är tåget till Göteborg.
EerkaMedlem sedan dec. 19996 522 inlägg De registeras idag, i fångvårdsregistret samt i deras straffregister
------------------
Real mad hiphop flavaz kickin' it right from tha street without no FEAR, Yo !