IIcarosMedlem sedan maj 2001258 inlägg Vaddå "inte ens Expressen"? Det vet man ju hur de är.
Men allvarligt, angående copyright.
I vår värld behöver vi copyright lika mycket som vi behöver polis och andra försvarare av äganderätten. Jag tycker att äganderätten ska avskaffas, och en logisk följd därav blir att copyright, patent och polis som de fungerar idag avskaffas.
------------------
"Freedom is merely privilege extended unless enjoyed by one and all" - (Billy Bragg)
RikardMedlem sedan dec. 199917 055 inläggIIcarosMedlem sedan maj 2001258 inlägg Jo, visst känns det konstigt att det faktiskt finns folk som allvarligt står för såna åsikter. Att det inte bara är nån pryl som vilsna, stenkastande pseudoanarkister tycker är "coolt".
------------------
"Freedom is merely privilege extended unless enjoyed by one and all" - (Billy Bragg)
PPeWMedlem sedan juni 200010 432 inlägg Nja det tycker inte jag. Det är snarare bra att folk står för det de tycker.
Men det är skrämmande om visionen om ett samhälle utan demokrati och en ordningsmakt som bevakar denna demokrati skulle gå igenom.
*ryser*
Copyright och patent är bara till för att säkra profiten och inskränka människors frihet.
Jaha... men utan den skulle du varken haft några böcker att läsa eller ett internet att sitta och skriva dina åsikter i. Men genom upphovsrättsskyddet kan du ju iaf fritt dela med dig - kostnadsfritt om du så önskar. Mao har du ett val. Fast om du skulle LEVA på att skriva lär det bli svårt att få det att gå runt utan "profit".
------------------
Ancilla, face mea laganum!
Pew vad är det som säger att vi inte är för demokrati?
JAg är emot den formen av demokrati som vi har idag ,respentativ demokrati ,och det beror på att jag anser att den inte är tillräkligt demokratisk.
Utan jag vill ha direkt demokati antigen genom kummunalism eller syndikalism.www.sac.se
Här är en sida döär de diskuterar demokatiska altinativ http://motkraft.net/demalt/demalt-se.html
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg[OT]
Rikard: Varför har du inte kört med den signaturen tidigare? ;)
[/OT]
------------------
:stefan: - formerly known as Q