Vad tycker ni om våran statsminister Göran Persson?
30 svar · 678 visningar · startad av klas19 · sida 2 av 2
Frågan, av klas19
Vad tycker ni om våran statsminister Göran Persson?
Läs frågan i sin helhet →klas19: Du ska inte tro på allt andra säger. ;)
Läs lite här: http://free.webforum.nu/wf/Forum9/HTML/000038.html :)
------------------
It's software it's hardware, It's heartbeat is time-share
It's midwife's a disk drive, It's sex-life is quantised
It's self perpetuation a parahumanoidarianised - Back to humans!
Queen - Machines (1984)
Rikard, du har rätt i hur tanken bakom de privata sjukhusen är. Men det finns problem med hur upphandlingen egentligen ska skötas. Lösningen brukar normalt vara att man köper in den billigaste tjänsten. Resultatet blir inte alltid så lyckat (ålderdomshem i Solna, Stockholms kollektivtrafik etc är exempel på det). Vad har då gått fel? Jo, man har kategoriskt accepterat billigaste budet. Som privatperson är det långt ifrån alltid jag nöjer mig med billigast möjliga, jag ställer vissa krav på kvalitét. Något sådant borde också landstingen göra, fast jag är osäker på hur pass genomförbart det är. Upphandlarna är ju inte samma personer som patienterna och har därför svårt att se resultatet av sina upphandlingar.
Förresten, varför undantar du polisen från privatiseringen? :) Om jag inte har helt fel var polisen privatägd ända fram till 50-talet. Någon som vet mer om saken?
CyberPet, en poäng med privatisering av sjukvården kan ju faktiskt vara att behålla den höga kompetensen inom landet. Om en sjuksköterska är missnöjd med sin lön (ganska troligt) måste hon i ett statligt system söka sig till Norge eller Danmark för att få ett mer välbetalt jobb. Har hon alternativa arbetsgivare i Sverige kanske hon kan hitta ett mer välbetalt jobb här. Det har ju faktiskt hänt att s***sköterskor har höjt sina löner genom att sluta sina anställningar och stanna kvar som konsulter.
En fråga, när jag skrev sjuksköterskor i inlägget ovan blev det s***sköterskor. Är det någon slags censur som kommer bara för att "j" ligger intill "k" och jag kanske råkade stava fel?
Ulf, jo jag vet att sjuksköterskor har sagt upp sig och jobbar sedan på kompetensföretag och tjänar mycket mer pengar (det var ju skriverier om sköterskorna på operation som alla sa upp sig här i Norrbotten), dessutom betalar landstinget frivilligt denna ökade kostnad även om det skulle vara lönsammare att höja lönen för sjuksköterskorna än att betala extra avgifter till kompetensföretagen.
Jag tror tyvärr inte att en privatisering skulle bli en förbättring av sjukvården. Som jag nämde så tror jag hellre på en bättre organisation och förvaltande av pengar än att betala en massa byråkrater som sitter och vänder papper.
Dessutom tror jag det är önsketänkande att det skulle bli billigare med privata sjukhus. Snarare tvärtom därför att de vill ju tjäna så mycket pengar som möjligt för att det ska bli lönsamt. Sjukvård är inte lönsamt och kommer aldrig att bli det heller.
------------------
/Petra
If you see someone without a smile, give them yours.
UlfT, det gläder mig att vi verkar vara överens. :)
Jag håller till exempel fullständigt med dig om att den billigaste lösningen långt ifrån ofta är den bästa.
När du nämner ålderdomshemmet i Solna så reagera jag dock - av två skäl.
1. För ett privatägt företag är det en självklarhet att bedriva en proffesionell verksamhet med nöjda kunder, eftersom det gynnar affärsverksamheten och därigenom gör ägarna både rikare och gladare. ;)
Att med flit bedriva vanvård, som det så vackert heter i tidningarna, är rent ut sagt absurt. Men, visst kan det finnas ett och annat rötägg bland företagen också - det finns ju som bekant en officiell "svart lista". ;)
Därför vill jag verkligen trycka på det här med kontrollfunktion. Verifiering av att upphandlingen har gått rätt till väga samt att tjänsten levereras enligt avtal. :)
2. Det är märkligt hur orden används av våra kära journalister. När ett privatägt företag missköter sina uppgifter står det med olycksbådande stora bokstäver "VANVÅRD".
Senast i morse såg jag huvudrubriken i Norrköpings Tidningar som behandlade situationen på Norrköpings Lasarett - ett landstingsägt och -drivet lasarett. "Vi går på knäna" stod det att läsa om personalen. Jaså!? Vi talar inte om vanvård den här gången heller? ;)
Titta efter i tidinigarna och jag är rädd för att ni kommer att notera samma trend som jag har uppmärksammat numera... :l
Förresten, varför undantar du polisen från privatiseringen?
Om jag inte missminner mig helt så skapades begreppet och organisationen "kommunen" med syfte att ge medborgarna militärt skydd och en opartisk rättsinstans vid utdömmande av straff för brott.
Källa: SVTs program "Reportrarna" för något år sedan - där man f.ö. talade om neddragningarna inom räddningstjänsten... ;)
"S***sköterska"
Jupp, så var det. Vår något ointelligenta censureringstjänst slog nog till. Men! Om du klickar på ikonen med pennan och pappret så får du möjlighet att redigera ditt inlägg. :)
CyberPet,
Som jag nämde så tror jag hellre på en bättre organisation och förvaltande av pengar än att betala en massa byråkrater som sitter och vänder papper.
d.v.s. bort med landstinget i befintlig form? Förstod jag dig rätt?
Sjukvård är inte lönsamt och kommer aldrig att bli det heller.
Nej, sjukvård i sig är inte lönsamt och ska inte vara det heller. Men! Det är stor skillnad på en kostnadsmassa på låt säga 20 miljarder och en kostnadsmassa på 15 miljarder... Eller hur.
Det jag menar är att om ett privat företag erbjuder sig att bedriva motsvande vård till en lägre kostnad än landstinget, men med bibehållen eller kanske bättre kvalitet, varför då förhindra detta?
Nej, du förstod mig inte rätt. Jag menar att landstinget ska rensa ut alla byråkrater och ledas i statlig regi som idag.
------------------
/Petra
If you see someone without a smile, give them yours.
Jag diggar Görans - mansgrisen och köttälskaren - försök att skaffa fler väljare genom att bli vegetarian och säga att han är feminist. Det är så genomskinligt. ;)
------------------
Joakim Rosenqvist
Ah! this miasama of a rotting God!
Helt klart är Persson en mästare...
Har är fullständigt oslagbar i att blåljuga och manipulera folket!
Borgarna kan skatta sig lyckliga som fått en sådan typ till statsminister - Persson har genom sin oslagbara förmåga att manipulera folket drivit igenom ett systemskifte hemskt mycket snabbare och betydligt längre än vad de själva någonsin kunnat gjort.

