---
title: "Nu skall vi tycka synd om 08.orna..."
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/32127-nu-skall-vi-tycka-synd-om-08-orna"
topic: "Politik & samhälle"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle"
author: "Labbman"
published: "2001-05-29T09:46:00.000Z"
updated: "2001-05-31T09:43:00.000Z"
replies: 45
views: 549
page: 1
pages: 3
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/32127-nu-skall-vi-tycka-synd-om-08-orna"
---

# Nu skall vi tycka synd om 08.orna...

_Sida 1 av 3._

## #1 — Labbman, 2001-05-29T09:46Z

Idag har tidningarna mängder med artiklar där man tar upp detta om att 08:orna som måste åka upp till 22 mil för att kunna föda sina barn. 

Men vad är det som är så synd om dem då, egentligen, om man hård-drar det? De har röstat för privatiseringar och nedskärningar i sjukvården och inom omsorgen.

Visst tycker jag synd om de som skall föda barn, och visst skall mer bemedlade landsting hjälpa till. Självklart :)
Tycker dock inte att dett skall komma som någon överraskning. Detta är frukten av de borgerliga politiken.
 <http://www.expressen.se/article.asp?id=69198> 

\[Redigerat av Labbman den 29 maj 2001\]

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/32127

## #2 — Tengblad, 2001-05-29T10:18Z

Mycket bra sagt :)

Jag har bara en lite känsla av att du kanske la tråden i fel forum :q

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491488

## #3 — Labbman, 2001-05-29T10:21Z

Egentligen är ju allting politik.
Att du och jag kan sitta här idag, och skriva vad vi tycker och tänker, är ju i allra högsta grad - politik.

Då borde ju i så fall alla inlägg mer eller mindre hänvisas till forumet för politik.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491489

## #4 — @nders, 2001-05-29T10:23Z

du tycker alltså att vi ska skippa forumindelningen och lägga allt skit på samma ställe?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491490

## #5 — Tengblad, 2001-05-29T10:24Z

Det är iof sant, men detta inlägg ligger väl lite mer åt politik hållet ändå......jag menar ord som borgeligt & rösta förekommer jue ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491491

## #6 — sgtpepper, 2001-05-29T10:32Z

> Idag har tidningarna mängder med artiklar där man vill att läsarna skall tycka synd om 08:orna som måste åka upp till 22 mil för att kunna föda sina barn.

Ja visst är dom hemska, "dom där" konstiga människorna i Stockholm, tror att dom är något gör dom också!

Antagligen så är dom inte alls lika goa och glada som vi trevliga och vidsynta människor som delar in folk i fack efter deras riktnummerområde.

Att Stockholm försummas i mångt och mycket i rikspolitiken pga ett utbredd Stockholmsförakt bland riksdagspolitikerna är rätt åt dom, dom där märkliga och snobbiga människorna som är dumma nog att råka bo i huvudstaden.

Tacka vet jag alla trevliga och frisinnade landsortsmänniskor, som inte drar sig för att snacka skit om folk pga deras bostadsort!

Om vi bara kunde få alla inflyttade, ny-Stockholmare att förstå att Stockholm är den ondaste platsen i Sverige och att dom genast måste bege sig hem till Överkalix, Motala och Ludvika så skulle Sverige vara en bättre plats.

Vad behöver vi egentligen en huvudstad till överhuvudtaget, det är ju bara en massa elakt folk där som klagar på oss när vi är där på semester bara för att vi ställer oss fel i tunnelbane-rulltrappan!

**\[r\]**Förresten, Labbman, det är ju för fan demo. Skall varenda kotte byta alias, är det här en landsomfattande kampanj - "Byt alias på webForum-kampanjen" eller?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491492

## #7 — Labbman, 2001-05-29T10:40Z

Du behöver inte bli så upprörd över detta. Det kommer nog att finnas en förlossningplats åt dig ändå.  ;)

Oavsett vad du har föruppfattning om Stockholmare, så tror jag det är bra om vi försöker hålla oss till ämnet: "Varför sänder Stockholms landsting sina invånare 22 mil när dessa skall föda barn?". 

\[Redigerat av Labbman den 29 maj 2001\]

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491493

## #8 — sgtpepper, 2001-05-29T10:45Z

Jag blir upprörd över att folk jämt skall hålla på och tjata om hur jävla dryga vi Stockholmare är, att vi roffar åt oss och är allmänt elaka och dumma.

Enligt din länk så är det inte bara i Stockholm som detta händer. Vojne-vojne, betyder det att även icke-Stockholmare kan fatta korkade beslut? Näääeee...

> På sjukhusen i Norrland har de stängts, en efter en.
> Samma sak i Dalarna och på flera sjukhus i Värmland och Västmanland.
> I Göteborg blir platsbristen på förlossningsavdelningarna värre och värre.
> I Malmö skickas mammor till Danmark för att föda.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491494

## #9 — @nders, 2001-05-29T10:48Z

hmm... västmanland... var har jag hört det förut :q

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491495

## #10 — Labbman, 2001-05-29T10:50Z

Det är inte det frågan handlar om. Utan om att vi i västmanland röstat för högre skatt och bra sjukvård. Trots detta så tas våra förlossningsplatser upp av invånare från landsting där man valt att privatisera och dra ned inom sin egen förlossningavdelningar. 
Tycker inte detta är rätt, liksom på något vis.

Det var bara det jag ville framföra. 

\[Redigerat av Labbman den 29 maj 2001\]

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491496

## #11 — sgtpepper, 2001-05-29T10:58Z

Jag håller med om att det är korkat av Stockholmspolitikerna att stänga BB-avdelningar, jag har då inte röstat fram den samling hjärnsläpp som sitter vid makten just nu.

Men faktum är ju att era skatter inte belastas av födslar från Stockholm, vårt landsting betalar er för platserna. På de platser i Sverige där det finns ett överskott är det säkert bara välkommet att få större täckning och pengar.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491497

## #12 — stoffe-2k, 2001-05-29T11:00Z

> Idag har tidningarna mängder med artiklar där man vill att läsarna skall tycka synd om 08:orna som måste åka upp till 22 mil för att kunna föda sina barn.

Fattar ni inte att detta är ett tecken på att det finns för mycket 08:or, och att då politikerna vill minska mängde på detta lite finare sätt, precis som dom försöker göra i Norrland , dock är det mer än 22mil där, sluta gnälla 08:or ni har det för bra redan nu... §e

 **\*ironi\***

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491498

## #13 — Annelie, 2001-05-29T11:02Z

Bra skrivet ... men tyck lite synd om oss som blivit 08:or MOT vår vilja , bara för att Telia ville ha det så ;)

Tror o tycker nog att många "stadsbor" är lite "gnälliga" men vem man är så inte 1000 är det kul att sitta i en bil ca 20 mil med VÄRKAR !! Tyckte mina 6 mil kändes som 100 :(

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491499

## #14 — PeW, 2001-05-29T11:15Z

Varför hacka på varann?
Det är ju politikerna som beslutat dessa nedskärningar och det för länge sedan. Eftersom det inte finns ett enda parti som inte någon gång velat dra in på landstinget lär det inte spela roll hur f\*n man röstat... sån demokrati är det inte.

Kom igen nu Labbmannen, erkänn att du innerst inne är lite avis på 08:orna.. va  ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491500

## #15 — Tengblad, 2001-05-29T11:16Z

> Bra skrivet ... men tyck lite synd om oss som blivit 08:or MOT vår vilja , bara för att Telia ville ha det så

 

Hehe....jag gillar när Telia får skullden för saker :e :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491501

## #16 — Labbman, 2001-05-29T11:18Z

Kom igen nu Labbmannen, erkänn att du innerst inne är lite avis på 08:orna.. va 
Möjligtvis att ni har nära till Stockholms Stadion och Globen, så att ni kan kika på DIF när ni vill. Mer än så är det inte... ;)

\[Redigerat av Labbman den 29 maj 2001\]

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491502

## #17 — PeW, 2001-05-29T11:22Z

Där kom det!
Motivet, alltså     :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491503

## #18 — Annelie, 2001-05-29T11:58Z

Tengblad :

> Hehe....jag gillar när Telia får skullden för saker

Men det är ju så ! Fram till slutet på 80-talet hade vi 0752 som riktnummer, sedan kom Telia o gjorde om till 08 o så fick vi telnummer som blev 520 i början innan hade vi femsiffrigt tel nummer nu åtta siffrigt

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491504

## #19 — spango, 2001-05-29T13:05Z

> Tycker inte detta är rätt, liksom på något vis.

Ungefär samma sak som när den skatt som vi stockholmare betalar går till konstgjord andning till glesbygdskommuner som vi inte har nåt med att göra? Ja, det verkar inte heller helt rätt.

> Tror o tycker nog att många "stadsbor" är lite "gnälliga"

Det finns nog ett gäng "landsortsbor" som är "lite" gnälliga också, ska du se. Men nog tycker jag att vi har viss rätt att gnälla när våra taxeringsvärden stiger med upp emot 90%, och Bosse Ringholm menar att man ska ta lån för att betala fastighetsskatten.

För övrigt håller jag med sgtpepper, vad man än gör så behandlas man av icke-08:or som en amerikan av ayatollah Khomeini. Vi i huvudstaden har det så bra så bra, om vi tycker att något är fel så är vi bara gnälliga. Det är folk från landsorten det är synd om.

**JÄVLAS INTE MED STOCKHOLMARNA!** :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491505

## #20 — mott, 2001-05-29T13:28Z

Helsingborg säger jag bara! ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/491506

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/32127-nu-skall-vi-tycka-synd-om-08-orna  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/politik-samhalle/32127-nu-skall-vi-tycka-synd-om-08-orna/page2.md
