Nej bara talmannen med sin utslagsröst :e
Dom andra var ute på nätet och jagade hackare.
------------------
//Alian Luxman=the BabelFish
"Love thine enemies...it really pisses them off."
36 svar · 326 visningar · startad av Rikard
Jag hörde på Aktuellt idag att något förslag rörande snabbutredning av försvarets flygvapenbehov hade gått igenom med minsta möjliga majoritet.
Innebär det en riksdagskvinna/-man närvarande i riksdagen och att denne röstade för :q
Nej bara talmannen med sin utslagsröst :e
Dom andra var ute på nätet och jagade hackare.
------------------
//Alian Luxman=the BabelFish
"Love thine enemies...it really pisses them off."
Ah, var det så det var... :e
Finns det kvar ett försvar?
...f-n jag trodde att sosse-regeringen hade rationaliserat bort den som alla andra hemska "högersaker"
------------------
"...the number of UNIX installations has grown to 10, with more expected..."
- Dennis Ritchie and Ken Thompson, June 1972
Reefer: :e
Såg att de funderar på att riva upp beslutet att lägga ner F10 i Ängelholm (nyrenoverat för många många miljoner), men istället ryker Östersunds flottilj... Tack och lov verkar de ha släppt tanken på att fimpa F16 i Uppsala.
Det som retade mig var att ÖB (vad han nu heter) stod i Aktuellts inslag och pöste och tyckte att halva Flygvapnet egentligen kunde läggas ner. Konstigt att en arméputte tycker så?
ÖB borde koncentrera sig på de styrkor som finns kvar, de som vaskar fram nedläggningsförslag borde vara tre stycken: en från Flygvapnet, en från Armén och en från Marinen.
------------------
It's software it's hardware, It's heartbeat is time-share
It's midwife's a disk drive, It's sex-life is quantised
It's self perpetuation a parahumanoidarianised - Back to humans!
Queen - Machines (1984)
Usch!, sitter bara och väntar på att papperna från Mönstringen skall komma...
------------------
"På min tid hade vi inga stenar. Vi fick gå ner till bäcken och tvätta våra
kläder genom att banka dem med huvudet."
Alliansfria Sverige behöver inget försvar ... det är bara högerextremister som upprustar är budskapet ...
"Socialister för fred"
Men själv anser jag att vi behöver göra något drastiskt ... det skulle ju inte ta en européisk stormakt mer än 24h att besätta hela landet ...
Sverige behöver NATO och ett försvar värt namnet ... och istället för att tvinga folk att göra värnplikt borde vi ha en yrkesarmé ....
------------------
-Carpe Diem -
Vad snackar du om XoroX?
Det låter ju som du tror att Ryssarna kommer att invardera landet nästa vecka!
Tror du verkligen att något land i europa skulle kunna invardera Sverige?
Har du hört talas om FN?
Jag håller med Xorre om att Sverige bör skaffa sig en liten men ändock vältränad och välutrustat yrkesförsvar, värnplikt är förkastligt, jag anser inte att staten har rätt att tvinga människor till att göra militärtjänstgöring, dessutom är kvaliten på våra värnpliktiga soldater (*host*...vissa jägarförband undantagna ;) ) rent ut sagt för bedrövlig.
------------------
"...the number of UNIX installations has grown to 10, with more expected..."
- Dennis Ritchie and Ken Thompson, June 1972
[Redigerat av Reefer den 18 mar 2001]
Sveige har ingen nation att oroa sig för direkt så skrota hela försvaret! (Läs: Lekskolan)
------------------
Forumledare webForum
Sky: Ja, vi fimpar hela försvaret så kan Danmark komma gående när Öresund fryser till och verkligen ta hem en promenadseger! :e
Nä, jag vet inte om jag tror på en yrkesarmé faktiskt. De kan få idéer för sig... ;)
Skämt åsido vore det dumt att ta bort värnpliktssystemet. Det är inte bara Sveriges försvar som vi ska tänka på, det är karaktärsdanande (för att citera Kalle&Hobbe)! Jag känner att jag utvecklades som fan under lumpen, ta ansvar för mig själv och andra, samarbete i grupp osv.
Den dagen ryssen trots allt kommer farande känns det tryggare med ett samhälle där åtminstone 25% av befolkningen har ett hum om hur man hanterar ett vapen istället för en handfull yrkesmilitärer som inte räcker till på långa vägar. ;)
------------------
It's software it's hardware, It's heartbeat is time-share
It's midwife's a disk drive, It's sex-life is quantised
It's self perpetuation a parahumanoidarianised - Back to humans!
Queen - Machines (1984)
stärk svenska försvaret och inled ett militärt arbete med våra nordiska grannländer!!
ps: Har island bra försvar?
------------------
Lefve Konungen
Q
Du tänker i "kalla-krigstermer" där en stor siså-där utbildad värnpliktsarme ska försöka hålla ut mot ryssen ett tag innan amerikanarna kommer och räddar oss, vilket var den huvudsakliga poängen med vår tidigare -illa utrustade och utbildade, massarme.
Tyvärr var det 7-8 år sedan som vi hade något som kunde kallas för allmänn värnplikt, dvs att alla män i åldrarna 18-47 genomgick 7.5-15 mån grundutbildning med återkommande vidareutbildning, idag är det knappt 20 % av den manliga årskullen som fullföljer militärtjänstgöring, främst pga av ekonomiska skäl men också för att många smiter undan, det kan knappast kallas för värnplikt.
Alternativet -om vi verkligen ska ha ett kvalitetsmässigt värnpliktsförsvar
-för 7.5-15 mån räcker inte för att ta fram en stridsduglig soldat, det kan du fråga vilken yrkesofficer i det svenska försvaret som helst om, är att vi verkligen satsar på en allmänn värnplikt som kan hittas i Israel tex, där samtliga män gör 3 års grundutbildning och kvinnorna 2 år (dock kan kvinnorna välja mellan att göra civil-tjänstgöring, eller militär) samt 30-90 dagars vidareutbildning per år, beroende på vilken befattning dom har, med ekonomiska satsningar som gör att hela försvarsmakten har en någorlunda modern beväpning och utrustning, men det tror jag knappast att någon skulle vilja ställa upp på.
Dagens hotbild med low-intensive warfare, terroristhot mm mm, kräver en annan typ av kvalitet på soldaterna; professionella yrkesmän som vet vad dom håller på med, inom ramen för fredsbetvingande och/eller andra säkerhetsoperationer som utförs under NATO eller EU flagg.
Dagarna då Sveriges största hot var ett riktat militärt anfall från en fientligt sinnad nation, är sedan länge över.
Dessutom är det där med demokratisk kontroll över ett ev. yrkesförsvar knappast något problem i dagens Sverige, man kan tänka sig en amerikansk modell där resp. försvarsgrenschefer är direkt underställda den politiska beslutsmakten, dvs regeringen (alltså att statsministern eller presidenten är ÖB), om amerikanarna lyckas hålla sitt yrkesförsvar i shack så ska nog vi klara av det.
Avslutningsvis håller jag fast vid min ståndpunkt att staten i ett demokratiskt samhälle inte har rätt att tvinga människor till militärtjänstgöring.
------------------
"...the number of UNIX installations has grown to 10, with more expected..."
- Dennis Ritchie and Ken Thompson, June 1972
[Redigerat av Reefer den 18 mar 2001]
att vi verkligen satsar på en allmänn värnplikt som kan hittas i Israel tex, där samtliga män gör 3 års grundutbildning och kvinnorna 2 år (dock kan kvinnorna välja mellan att göra civil-tjänstgöring, eller militär) samt 30-90 dagars vidareutbildning per år, beroende på vilken befattning dom har, med ekonomiska satsningar som gör att hela försvarsmakten har en någorlunda modern beväpning och utrustning,
kostar ....
FN kan inte hindra NATO .. FN kan inte hindra militanta högerextremister ... FN kan inte hindra maktgalna kommunister .. Vi behöver en liten billig extremt välrustad armé som kan hålla stånd tills massinkallningar kommit tillstånd ... då sverige kan dela ut vapen till allmänheten och inleda ett extremt dyrt krig för den invaderande makten (ett gerillakrig) där elittrupper anfaller fienden på vissa punkter medans alla civilister med vapen gör alla bebodda områden livsfarliga för fiendesoldater ...
------------------
-Carpe Diem -
Öh Xorre det var just det som var min poäng -att det kostar.
Men du ska inte inbilla dig att ett yrkesförsvar skulle vara billigare, snarare tvärtom.
Och det övriga du skriver får du nog vidareutveckla en bit tror jag.
------------------
"...the number of UNIX installations has grown to 10, with more expected..."
- Dennis Ritchie and Ken Thompson, June 1972
Reefer
Nope, det är precis inte i kalla-krigstermer jag tänker. Visst, att ha en yrkesmilitär "som vet vad de gör" sätter jag mig inte emot, men jag vill ha kvar någon form av militär utbildning - kalla det sedan allmän värnplikt eller vad du vill - för gemene man.
Det är helt sant att det inte längre är som på 1800-talet (eller för den delen världskrigen) när enorma arméer formerade sig på slagfält, men den nödvändigheten behövs trots allt.
Ju mindre ett försvar är (oberoende av kvalitet och styrka) desto mer sårbara är de för riktade attacker. Ta bara exemplet med strömavbrottet i Stockholm för ett tag sen, en brand i en kabeltunnel som slog ut halva Västerort på nolltid. Idag är dessutom spionaget (i den mån det fortfarande existerar) mycket mer utvecklat och sofistikerat jämfört med förr. Med färre militärer är det mindre information för fi att samla in och det går åt mindre polska tavelförsäljare. ;)
Min ståndpunkt är följande:
Ett yrkesförsvar får gärna finnas, men den dagen det hettar till är risken överhängande att de slås ut tämligen snabbt och då har vi i ett slag knappt något försvar alls att tala om. Det är här jag vill ha in hemvärnet och dessa militärutbildade som åtminstone kan försvara sin hemort på det gamla hederliga sättet istället för att låta fi oberört etablera brohuvuden och annat.
När det börjar vina kulor om öronen tänker jag inte sitta och huka hemma bakom soffan, jag tänker bege mig till närmaste mobförråd och förse mig och det hoppas jag varenda en kan skriva under på!
------------------
It's software it's hardware, It's heartbeat is time-share
It's midwife's a disk drive, It's sex-life is quantised
It's self perpetuation a parahumanoidarianised - Back to humans!
Queen - Machines (1984)
... *skriver under*
Jag tror att vi behöver bägge delarna. En allmän värnplikt (i ngn form) och ett ytterst välutbildat förband bestående av yrkesmilitärer, men jag tror inte på en militär allians med övriga norden. En allmän militärtjänstgöring ger folk större civilkurage och patriotism. Men det är väl det som är fel i dessa dagar? Att tycka om sitt land och vilja försvara det. Nu ska vi ju vara "familj" med hela världen och bara kraaaaamas... ;)
om vi får en kniv i magen spelar tydligen ingen roll :l
Låt vara att vi inte har en omedelbar hotbild just nu, den bilden kan snabbt ändras och det tar tid att utbilda ett nytt försvar.
------------------
Ancilla, face mea laganum!
[Redigerat av PeW den 20 mar 2001]
Q
När det börjar vina kulor om öronen tänker jag inte sitta och huka hemma bakom soffan, jag tänker bege mig till närmaste mobförråd och förse mig och det hoppas jag varenda en kan skriva under på!
LOL "När det börjar vina kulor"?...nu har du inte mycket att komma när du skriver strunt som det där...om du inte visste det så har Sverige haft fred i (nästan) 200 år och det finns ingenting som säger att det inte kan/kommer att hålla i ytterligare 200 år.
Sedan kan ju du gå omkring inbilla och dig att Sverige när som helst ska bli anfallet för att kunna känna dig moraliskt högstående och "ta för dig när kulorna börjar vina" hahahaha...menar du verkligen allvar med den där smörjan?
pew
Nu ska vi ju vara "familj" med hela världen och bara kraaaaamas...
om vi får en kniv i magen spelar tydligen ingen roll
Vill du vara så vänlig och utveckla det där, vad menar du, och vad har det med ett eventuellt yrkesförsvar versus värnplikt att göra?
------------------
"...the number of UNIX installations has grown to 10, with more expected..."
- Dennis Ritchie and Ken Thompson, June 1972
[Redigerat av Reefer den 20 mar 2001]
Reefer och Xorox, ni får gärna utveckla era teorier om ett yrkesförsvar lite mer. Hur ser er försvarsplan ut? Hur stor skall yrkesarmén vara till exempel?
Visst, i dagens läge finns ingen hotbild mot Sverige och förhoppningsvis kommer det inte att finnas det i framtiden heller, men att blint tro på det är blåögt. Vid en eventuell förhöjning av hotbilden så skulle vi stå där med vår förhållandevis pyttelilla superutbildade elitarmé utan någon som helst möjlighet att upprätthålla ett ens perifiert gränsförsvar.
Sverige är ett stort land och jag har svårt att förstå hur man skall kunna hålla en yrkesarmé stor nog för att kunna täcka upp de vitala delarna.
Upprusta istället värnpliktsförsvaret och se till att utrustningen och utbildningen håller hög klass. En idé är ju som PeW sade, att ha en yrkesarmé som komplement till värnpliktsarmén, denna yrkesarmé skulle kunna stå för kuppförsvar och hålla stånd tills värnpliktsarmén har mobiliserats.
[r] En särskrivning, tro det eller ej :e
------------------
"Med ett schysst järnrör slår man hela världen med häpnad" - Socker-Conny
[Redigerat av sgtpepper den 20 mar 2001]